Piyasa ile mutabakat

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Mayıs 2018 Çarşamba
AA + -

Geçen hafta geniş katılım ile yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısıyla piyasa ile ekonomi yönetimi arasında üstü örtülü bir mutakabat sağlandığını düşünüyorum.

EKK toplantısı sonrası açıklanan metne baktığımızda “Türk varlıkları üzerinde piyasada bir süredir baskı oluşturan” bütün konu başlıklarının tartışıldığını ve hükümet tarafından bir cevapla açıklanmaya çalışıldığını görüyoruz.

EKK toplantısı sonrası özellikle 4 ana konu dikkatimi çekti.

  • Bütçe disiplininin bozulmayacağı vurgusu. Kısa süre önce açıklanan ve bütçeye her sene 24 milyar TL maliyet getiren “Yaşlı aylıklarının artırılması ve emeklilere iki bayramda 1000’er TL ikramiye” içeren paket piyasada, “seçim öncesi popülist” bir strateji olarak değerlendirilmişti. Özellikle faizlerde son iki haftada görülen yükselişin ciddi bir oranı bu algı bozulmasından kaynaklandı. Bu sebeple hükümetin “Bütçeyi daha fazla yormayacağız” mealindeki açıklaması bu anlamda önemli.

ENFLASYONLA DAHA ETKİN MÜCADELE

  • Enflasyonla daha etkin mücadele için gereken tedbirler alınacaktır. Aslında benzer açıklamaları Merkez Bankası’ndan defalarca duyduk. Zaman zaman siyasilerden de enflasyonla mücadele vurgusunu duymuşluğumuz vardır. Ancak piyasada son dönemlerde “Büyüme için enflasyon feda ediliyor” algısı oluşmuştu. Bu da tahvil faizleri üzerinde ciddi baskı oluşturuyordu. Bu anlamda, Beştepe’de yapılan bu kadar geniş katılımlı toplantıda bu denli bir enflasyon vurgusunun yapılması bence piyasaların da pozitif olarak bir yere not ettiği bir başlık oldu.
  • Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda piyasa mekanizması dışı yöntemler söz konusu değildir. Piyasada özellikle de vatandaş bazında bir süredir kambiyo rejim değişikliği, DTH’lerin akıbeti gibi konularda birçok tevatür dolaşıyordu. Aslı astarı olmayan, ancak bu tür puslu ortamlarda yatırımcıların şevkini kırabilecek spekülasyonlara en üst seviyeden cevap vermek de bence oldukça önemli bir karardı.

FAİZ VE DÖVİZ KURU BASKISI

  • Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak için Merkez Bankası elindeki araçları etkin şekilde kullanacaktır. İşte bu da EKK açıklamasının en can alıcı başlıklarından biriydi. Piyasa profesyonellerinin, “Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararını alması için yeşil ışık yakıldı” şeklinde yorumladığı bu açıklamanın, özellikle Beştepe’de yapılan bir toplantıda kayda geçilmesi ekstra önem taşıyor. EKK toplantısında öne çıkan bu noktaların etkisiyle son iki günde döviz kurunda bir parça da olsa rahatlama, uzun vadeli faizlerde de gerileme yaşandı.

TL YURTDIŞINA KAÇIYOR

Şimdi piyasa EKK’da vaat edilen bu unsurların nasıl hayata geçeceğini izliyor. Yukarıda saydığım konu başlıklarından ilk 3’ü bugünden yarına piyasanın “Evet, doğruymuş” deyip fiyatlayabileceği başlıklar değil. Bunlar piyasa için “iyi bir zamanda ve kararlılıkla” yapılan açıklamalar olarak pozitif bir algıyla not edildi. Ancak 4. madde, yani “Merkez Bankası’nın elindeki araçları etkin kullanması” konusu EKK toplantısından sonra piyasanın her gün test edeceği bir başlık olacak. Neticede kurun yükselişi enflasyon beklentilerini bozdu. Mevcut yüzde 12’lerdeki çekirdek enflasyonun daha yükselme ihtimali var. Ayrıca yurtdışında oluşan dolar/TL swap oranları, Merkez Bankası’nın mevcut yüzde 13.5 seviyesinin üzerinde ve bu sebeple TL yurtdışına kaçıyor.

FAİZ ARTIŞI FAYDA SAĞLAMAYACAK

Kesin çözüm Merkez Bankası’nda değil. Muhtemel bir faiz artışı aslında şok etkisi dışında bir fayda sağlamayacak. Ancak bugün gelinen noktada piyasada beklenti yaratılmış durumda ve piyasa ile inatlaşmak fayda getirmeyecektir.