Seçimler sonrasında ortaya çıkan tablonun piyasa için analizi

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Temmuz 2018 Pazartesi
AA + -

Hatırlanacağı üzere yaklaşık 1 yıl önce Türkiye yeni geçtiğimiz “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” için kararını vermişti.

Şimdi de bu sistemde kimlerin olacağına karar verdi.

Pazar günü yapılan seçimlerin sonucunda, Cumhurbaşkanlığı’na Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan seçilirken, Meclis’te de yine Cumhur İttifakı’nın vekilleri çoğunluğu yakaladı ve böylece önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye’yi yönetecek siyasi kadro belirlenmiş oldu.

Şimdi sadede gelelim...

Geçen cuma günü seçimler öncesinde piyasaların kafasında birçok soru işareti vardı. Bunların bir kısmı siyasetle ilgiliydi. Açayım biraz: “Seçimler ilk turda tamamlanır mı?”, “Meclis ve Cumhurbaşkanlığı ayrı ittifaklarda olur mu?”,
“Meclis ayrı ittifakta, Cumhurbaşkanlığı ayrı ittifakta olursa uyumsuzluk oluşur mu?”, “Böyle bir durum olursa seçimler yenilenir mi?” ilk akla gelen sorular.

BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI

Bu soruların hepsi pazartesi sabahı cevabını buldu. Belirsizlik ortadan kalkmış oldu. Piyasalar için risk faktörü oluşturacak bazı konular masadan kalkmış oldu.
Buradan sonrasını soru-cevap gidelim...

Siyasi olarak kafalarda risk oluşturacak başka konu kaldı mı?

Yukarıda ana hatlarıyla bahsettiğim gibi seçimlerin sonucu belli başlı riskleri ortadan kaldırmış durumda. Mart ayında yapılacak olan yerel seçimleri ayrı tutarsak kâğıt üzerinde 2023’e kadar başka seçim yok.

Seçim sonuçlarının piyasaların aklında hâlâ çözemediği konular ne olabilir?

CUMHUR İTTİFAKI’NIN MECLİS’TEKİ UYUMU

Benim gözlemleyebildiğim iki konu var. İlki, Cumhur İttifakı’nın özellikle Meclis’te uyumu nasıl olacak? Yeni sistemde artık hükümet yok. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda, o da Tayyip Erdoğan. Ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Meclis’in yasama rolü hâlâ var. Hatta yürütme yetkisinin sağlıklı ve uzun soluklu olabilmesi için uyum şart. Bu anlamda Cumhur İttifakı’nın Meclis’teki uyumu, piyasalar için yakından izlenecek bir faktör olacak.

Diğer bir konu da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni sistemden seçeceği bakanların, özellikle de ekonomi yönetimindeki isimlerin kim olacağı. Burada bahsettiğim sadece Hazine ve Maliye Bakanı ile Ticaret bakanlarının kim olacağı değil.

NE KADAR ERKEN O KADAR İYİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni sistemin detaylarında gördüğümüz, bakanlıklar ile Cumhurbaşkanı arasında yer alacağını anladığımız kurulların (örneğin Ekonomi Politikaları Kurulu) kimlerden oluşacağı ve onların bakanlıklarla uyumunun nasıl olacağı merak ediliyor.

Bütün bu soruların cevaplarını 15-20 güne kadar alacağız. Piyasa biraz beklesin olmaz mı?

YSK, 5 Temmuz’da kesin sonuçları açıklayacak; bir hafta sonra da bahsi geçen bütün isimleri öğrenmiş olacağız. Ancak yurtdışında hava çok hızlı bir şekilde bozmaya devam ediyor. Üstelik Türkiye bambaşka bir sisteme geçiyor ve ekonomide alınması gereken önemli kararlar var.
O yüzden piyasa için ne kadar erken o kadar iyi.