Sorun ABD’nin büyüme oranı mı?

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi
AA + -

Piyasalar “ABD’de resesyon geliyor” başlığını çok seviyor. ABD’de ekonominin önümüzdeki yıllarda hızla ivme kaybedeceği, Fed’in de bu sebeple faiz indirmek zorunda kalacağı beklentisi her geçen gün daha fazla taraftar buluyor. Özellikle gelişmekte olan ülke tahvil ve hisselerini portföyünde bulunduran fonların 2010-2014 yıllarında yaşananları hatırlayarak, “ABD resesyona girecek, Fed faiz artırmak zorunda kalacak” söylemine kendilerini kaptırdıklarını görüyorum.

FED FAİZİ YÜZDE 3’E ÇIKARACAK

Yerkürenin en büyük fonlarından olan PIMCO’nun yakın zamanda açıkladığı bir rapor var. Bu raporda Fed Başkanı Powell’ın kasım sonunda yaptığı ve piyasaların “Fed faiz artırımları konusunda fikir değiştiriyor” şeklinde yorumladıkları açıklamalar mercek altına alınmış. PIMCO analistleri, piyasanın Powell’ın açıklamalarının sadece bir kısmına (olması gereken faiz oranlarına yakınız) odaklandığını, ancak Fed’in olması gereken faiz oranı olarak hâlâ yüzde 3 bandını işaret ettiğini belirtiyor.

PIMCO’ya göre Fed, aralık ayındaki faiz artışının ardından 2019’da da iki kez daha faiz artırımı yaparak Fed faizini yüzde 3’e getirecek ve 2015 Aralık ayında yüzde 0-0.25 bandından başlattığı faiz artırım sürecini sonlandıracak.

2019 yılında ABD ekonomisi yüzde 2.5 (Fed tahmini) büyürken, enflasyon yüzde 2.5’lerde dolaşırken, Fed faizini yüzde 3’e çıkarmış ve tabii faiz seviyesine ulaşmış olacak.

AVRUPA FAİZLERİ KIPIRDATMAYACAK

Peki, bu noktada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde durum ne olacak?

ABD dolarından sonra en büyük ikinci rezerv paranın patronu olan Avrupa’da 2019 yılında beklenen büyüme yüzde 1.4 -1.5 seviyesinde olacak. Buna karşılık Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 0 seviyesinde tuttuğu faizleri yerinden kıpırdatabilmesi beklenmiyor.

İngiltere, Brexit kararı ile geçirecek 2019’u. Faiz artırması lazım ama Brexit kararının yaratacağı riskten dolayı bu kararı alamıyor olacak. Büyüme beklentisi ise yüzde 1 seviyesinde.

2019 yılında Çin’in büyümesinin yüzde 6.3 ile son 20 yılın en düşük büyüme oranına inmesi bekleniyor. Ticaret savaşlarının etkilerini iyiden iyiye hissedecek olan Çin’in 2019’da faiz artırması lazım. Ancak olası faiz artışı yoğun borç sarmalındaki Çin şirketlerini zor durumda bırakacağı için Yuan’ın değer kaybına izin veriyorlar. Ancak Yuan bir miktar daha değer kaybederse Çin için başka sıkıntılar devreye girecek.

Rusya’da 2019’da büyüme beklentisi yüzde 1.3, Türkiye’de yüzde 0-1 arası. Brezilya ekonomisinde büyüme beklentisi yine yüzde 1’ler seviyesinde.

2019’da gelişmekte olan ülkelerin olası ABD ekonomisinde zayıflama ve Fed faiz artışlarının durması (hatta geri alınması) beklentilerine bel bağlaması bana göre oldukça naif bir beklenti.

Konu, Fed’in faizi ya da ABD’nin resesyonu değil. Konu, ABD’nin beğenilmeyen yüzde 2-3 büyüme oranına, üç yıldır bir şekilde artırabildiği faizlerine karşı dünyanın geri kalanının hiçbir karşılık verememiş olmasında.