Ekonomi güven endeksinin verdiği mesajlar

Hikmet Baydar

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Mart 2019 Pazartesi
AA + -

27 Şubat günü Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat 2019 Ekonomik Güven Endeksi verilerini açıkladı. Bu verilere göre Ekonomi Güven Endeksi Ocak 2019 ayında 78.5 iken Şubat 2019 ayında 79.4 seviyesine yükselmiş durumda. 2018 yılı ocak ve şubat aylarında ise sırasıyla 105.2 ve 104 olan endeks hâlâ düşük seviyelerde. Endeksin 100’den düşük olması karamsar bir tabloyu ifade ettiğinden 79.4 rakamı piyasanın hâlâ pozitif bir bakış açısına sahip olmadığını gösteriyor.

Aşağıdaki tablo sektörel bazda detayı bize göstermektedir:

Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Şubat 2019

Yukarıdaki tabloda tüketici güven endeksinin 57.8 olarak düşmeye devam ettiğini görüyoruz. Bu olumsuz bakış açısı iç talep daralmasını da bize gösteriyor. İnşaat Sektörü Güven Endeksi de 51.8 olarak son derece kötü bir veri olarak karşımıza çıkıyor. İnşaat sektörü oldukça karamsar. Diğer endeksler daha yüksek olmakla beraber tamamı 100 seviyesinin altında.

Yukarıda gösterilen ve sektörel bazda detaylandırılan güven endekslerine bakarak piyasanın hâlâ karamsar olduğunu, geleceğe güven ve umutla bakmadığını, pozitif bir beklenti içerisinde olmadığını bize gösteriyor.

Bu karamsar bakış açısının bitebilmesi için önce tüketici güveninin yükselmesi gerekiyor. Bu sayede iç talep canlanarak piyasaları rahatlatacak. Özellikle kur ve enflasyondan dolayı reel getirisi ve dolayısıyla satın alma gücü azalan kesimin bu zararı telafi etmesi durumunda tüketici güveni artabilir.