Seçimler sonrası ekonomi

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Nisan 2019 Pazartesi
AA + -

Şimdi herkesin sorduğu soru aynı: “Piyasalar ve ekonomi açısından sonuçlar ne anlama geliyor?”

İktidar bloğu gücünü koruyor…

YSK’nın verilerine göre, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı geçerli oyların yüzde 51.5’ini alırken, CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı yüzde 37.5 oyla aldı. Cumhur İttifakı’nın aldığı yüzde 51.5’lik oy, aslında bundan 9 ay önce yapılan genel seçimlerde aynı 2 partinin ittifak olarak aldıkları oy oranına oldukça yakın. 24 Haziran 2018’de, Cumhur İttifakı yüzde 53.5 oranında almıştı.

Piyasalar açısından, Meclis’te ittifak halinde bulunan 2 partinin, yerel seçimlerde aldığı toplam oy oranının genel seçimlerde alınan oy oranı ile benzer olması, “İktidar bloğu gücünü koruyor, olası erken seçim ihtimali yüksek değil” şeklinde yorumlandı.

Muhtemelen siyaset bilimcileri bu seçim sonuçlarını daha uzun süre yorumlayacak. Yapılacak analizler sonrası; Cumhur İttifakı içinde partiler arasında oy geçişi var mı? Ya da AK Parti’nin belediye başkanlığı sayısı düşerken, MHP’nin artıyor olması ne anlama geliyor? Gibi sorular muhtemelen uzunca tartışılacak. Piyasalar açısından bu soruların şu an için fazla bir önemi yok. İleri vadeli senaryolar için bu soruların cevaplarının önemi olabilir ancak piyasada bu konuyu zamanı gelince fiyatlamayı tercih edecek.

Muhalefet bloğunun başarısı…

Yerel seçimlerin diğer bir sonucu ise YSK’nın kesin olmayan sonuçlarına göre, 3 büyük şehri (bu yazı yazılırken YSK’ya yapılan itiraz süreci devam ediyordu) muhalefetin kazanmış olması. Bu şehirlerin yanında önemli metropollerde de Millet İttifakı’nın adaylarının belediye başkanlığını kazandığını görüyoruz. Nüfus yoğunluğu yüksek, sanayi, tarım ve turizmin etkili olduğu bu metropollerde, son dönemde yaşanan ekonomik türbülansın, seçimlerde etkisini gösterdiği anlaşılıyor. Son dönemde artan enflasyon ve işsizlikten, göreceli olarak diğer şehirlere göre daha fazla etkilenen bu şehirlerde ikamet eden seçmenin yerel seçimlerde bir mesaj verdiği anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası yaptığı balkon konuşmasında uzun bir bölümü ekonomi üzerine ayırmış olması da seçmenin mesajının alındığı anlamına geliyor. Ekonomi yönetiminin seçimlerden hemen sonra uzun süredir üzerine çalıştıkları ‘reform paketini’ açıklayacak olması da seçimlerden sonra önceliği ekonomiye verdiğini göstermesi açısından önemli.

Piyasalar açısından, seçim sonrası iktidar partisinin ‘ekonomi ve reform sürecini sürekli öncelikli kılmak’ durumunda kalacak olması avantaj olarak görülüyor ve pozitif fiyatlanıyor.

Toparlıyorum…

Seçimler bitti. İstanbul’daki itiraz sürecinin de kimsenin aklında şüphe bırakmayacak şekilde tamamlanması sonrasında piyasa açısından ufuk çizgisine bakıldığında, ekonomi yoğun bir ajanda görülüyor. Her şey güllük gülistanlık değil tabii ki. Ancak avantaj, en kötünün geride kaldığına inanmak isteyen ve yeniden işine gücüne dönmek isteyen bir iş ve ekonomi dünyasının bulunuyor olması.

Ayrıştırıcı dili bırakıp, kapsayıcı bir politika ile bu süreçten sonuna kadar istifade etmeye çalışmak lazım. Umarım başarılı oluruz.