Sanayi üretiminde son veriler

Hikmet Baydar

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Haziran 2019 Pazartesi
AA + -

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan 2019 ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Bu endeks verilerine göre sanayi üretimi Nisan 2019 ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4, bir önceki aya göre ise yüzde 1 azalmış durumda.

Detaylara bakarsak;

Yıllık bazda imalat sektöründe yüzde 4.2 daralma olduğunu gözlemlemekteyiz. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektör endeksinde ise yıllık bazda yüzde 0.7 oranında artış görmekteyiz. Bu diğerlerine göre iyi bir haberdir. Kaldı ki söz konusu sektörde aylık bazda yüzde 1.9 artış son zamanlarda bir hareketlenme olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

Ara malı üretim endeksi Nisan 2019 ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 daralmıştır. Aylık bazda ise yüzde 1.5 daralma söz konusudur. Bu veriler pek de alışık olduğumuz tarzda olmadığından, sektörde nakit konusunda ciddi sıkıntılar olabilir.

Sermaye malı üretim endeksinde de benzer bir durum söz konusudur. Yıllık bazda yüzde 7.6, aylık bazda da yüzde 2.3 oranında daralma söz konusudur.

Burada üretilen ürünlerin teknolojik yapısına baktığımızda çarpıcı sonuçlarla karşılaşmaktayız. Orta düşük teknoloji ürün üretimi endeksi yıllık bazda yüzde 10 oranında düşerken, orta ileri teknoloji ürün üretim endeksi yıllık bazda yüzde 7.9 düşmüş ancak ileri teknoloji ürün üretim endeksi aynı dönemde yüzde 9.8 oranında artmıştır.

Üretim profilini gözden geçirmenin gerekliliği kendini göstermektedir. Düşük teknolojik ürünlerde yıllık bazda görülen üretim daralması yüksek teknolojik ürünlerde görülmemekte, aksine oldukça yüksek bir üretim artışı olduğu, yüksek teknolojik ürün üreten sektörlerde işlerin tıkırında olduğu çok net bir şekilde görülmektedir.

Son söz; nalbantlık bir zamanlar çok revaçta bir meslekti ama şimdi neredeyse yok. Faaliyetleri planlarken gelecekte tüketim davranışlarındaki değişikliğe yol açabilecek olayları da dikkate almakta fayda var.