Afrikalı öğrencilerle ihracatta rekor artış

Dr. Muhammed Tandoğan

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Temmuz 2019 Cuma
AA + -

Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı 2018’de 125 bine erişti. Bu öğrencilerin 11 bin 378’i Sahraaltı Afrika ülkelerinden geliyor.

Misafir öğrencilerin de etkisiyle Afrika ile ilişkilerimiz gelişiyor. 2019’un ilk 5 ayında Afrika’ya ihracatın yüzde 20 gibi rekor seviyede artması da bunun göstergesi.

Yeni dönemde etkili staj programlarıyla Afrikalı öğrenciler ‘gönüllü ticaret müşavirlerimiz’ olabilir ve geleceğin kıtasıyla ikili ilişkiler kalıcı hale getirilebilir.

2005 yılı Türkiye’de ‘Afrika Yılı’ olarak ilan edilirken yeni büyükelçilikler açıldı; TİKA, YTB, Yunus Emre Enstitüsü ile Diyanet Vakfı (TDV) kıtaya girdi ve bu sürecin tamamlayıcısı Türk Hava Yolları oldu.

İzlediği proaktif dış politika sayesinde kıta ülkelerindeki görünürlüğünü günden güne artıran Türkiye, özellikle Afrikalı öğrencilerin eğitim için tercih ettiği duraklardan biri haline dönüştü. Diğer yandan Afrika’nın değişik noktalarında Maarif Vakfı aracılığıyla yeni bir eğitim modellemesini hayata geçiren Türkiye, binlerce Afrikalı’ya eğitim imkânı sağlıyor.

7.5 MİLYON ULUSLARARASI ÖĞRENCİ

Yükseköğretim, son yıllarda ülkeler ve kültürler arası ticaretin yapıldığı küresel bir ürün haline geldi. Öğrenciler, kendi ülkelerinin dışında farklı ülkeleri ve kültürleri tanımak, yeni bir dil öğrenmek ve her şeyden önemlisi yeni fırsatlar yakalamak için sınırların ötesine geçiyorlar. Dünyada 1975 yılında yaklaşık 800 bin uluslararası öğrenci varken, bugün bu sayı 7.5 milyonu aştı. Bu oranlama içerisinde Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı ise 2018 yılında 125 bin düzeyine erişti. Sahraaltı Afrikalı öğrenciler bu oranın şimdilik yaklaşık yüzde 8’ini teşkil etseler de sayıları her geçen yıl artıyor.

TÜRKİYE’NİN ROL MODELLİĞİ

Peki, var olan bu güçlü uluslararası öğrenci potansiyeli, Türk şirketlerin bünyesinde ne seviyede işlevsel? Bu sürecin yapıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için uluslararası ticarette öne çıkan küresel ölçekli şirketlerin bilhassa ithalat-ihracat ağlarının güçlendirilmesinde ülkemizde okuyan Afrikalı öğrencilerin istihdamına öncelik vermeleri, atmaları gereken öncelikli adımlardan biri olmalı. Dolayısıyla atılan adımın en üst seviyede başarıya ulaşabilmesi için var olan insan kaynağı potansiyelinin yeni staj programlarıyla sürece dahil edilmesi ve gerçekleşen stajlarda başarılı performans sergileyen Afrika kökenli öğrencilerin, ‘referanslı personel uygulaması’ ile enerjiden alt yapıya, gıdadan tarıma ve sağlığa, petrol ve madencilikten savunma sanayine kadar pek çok farklı alandaki istihdamının önü açılmalı. Bu bağlamda Türkiye, bilhassa ihracat rakamlarında hızla yükselişe geçmesi ve rota çeşitliliğine giderek yeni pazarlara açılmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 2019’un ilk beş ayında ülkemizde yaşanan yüzde 20’lik ihracat artışına bakılacak olursa özellikle Afrika, Orta Amerika ve Karayipler’e yönelik gerçekleştirilen ticari açılımların bu sürece yapıcı bir etkisi olduğu anlaşılıyor.

GÖNÜLLÜ TİCARET MÜŞAVİRLERİ

İşte bu bağlamda uluslararası öğrencilerin bavul-parsiyel ticareti başta olmak üzere, Afrika’da faaliyet gösteren Türk şirketleriyle farklı konseptlerde orta ölçekli ticari bağları olması hasebiyle bu sürece pozitif yönde katkı sağladıkları yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımızda duruyor. Öyleyse var olan bu güçlü potansiyelin, daha verimli hale nasıl getirilebileceğinin çözüm yolları aranmalı. Zira uluslararası ticarete adeta yön veren iki küresel aktör ABD ve Çin’in uluslararası öğrenci hareketliliğini ve bu ‘gönüllü ticaret müşavirleri’nin sürece etkilerini ülkemiz ile mukayese edince ana tablo daha net görülecek.

KITA GÜNDEMİ: 

* Yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payını 2030 yılında yüzde 52’ye çıkarmayı hedefleyen Kuzey Afrika ülkesi Fas, bu planının bir parçası olarak 144 metrelik Afrika’nın en yüksek rüzgâr türbinini inşa edeceğini açıkladı.

* Bir asırdır küresel altın üretimine öncülük eden Güney Afrika, uzun süredir sürdürdüğü kıta liderliğini Gana’ya kaptırarak Afrika’nın
en büyük ikinci altın üreticisi konumuna geriledi.

* İlk altın rafinerisini inşa eden Ruanda, 2024 yılı itibariyle maden ihracatından 1.5 milyar dolar kazanmayı planlıyor.

* Afrika’da yükselen trend e-ticaret. İnternet kullanımının hızla yayıldığı kıtada 2020 yılı ile beraber e-ticaretin pazar payı giderek artıyor.

* Kenya’da mahkeme, topluma danışılmadığı gerekçesiyle 2 milyar dolar değerindeki kömür santrali projesi için verilen çevre lisansını iptal etti.

* Ruandalı milletvekilleri, Svahilice’yi ülkenin dördüncü resmi dili ilan eden yasayı onayladı. Bu hamlenin ‘sömürge mirasını bırakıp, köklerine dönme’ gayreti içinde olan tüm Afrika ülkelerine çarpıcı bir örnek olduğu yorumları yapılıyor.

* Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta yönetiminin önümüzdeki üç yıl içinde 500 bin uygun fiyatlı konut sağlama yolunda karar aldığı biliniyor. Konut üretimi; imalat, gıda üretimi ve sağlık hizmetleriyle beraber Kenyatta’nın öncelikli ajandasını oluşturuyor.

* Tanzanya, uluslararası enerji şirketleriyle beraber gerçekleştireceği 30 milyar dolarlık sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) projesinin 2022 yılında start alacağını duyurdu.

* Etiyopya’da gerçekleşen darbe girişiminin yakın gelecekte ülkenin federal sistemi ile iç barışı üzerinde önemli etkileri olacağı tahmin ediliyor.

* Güney Afrika’da apartheid rejimi sona erdiğinde tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 86’sı beyazların elinde bulunuyordu. Günümüze kadar bu arazilerin sadece yüzde 8’i gerçek sahiplerine transfer edilebildi. Bu yüzden Güney Afrika’da toprak reformu talepleri her geçen gün büyüyor.

Afrika atasözü

"Durağan denizlerden becerikli/usta denizciler çıkmaz."