1.4 milyar Euro’luk güzel haber

Hakan Güldağ

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Ekim 2019 Cuma
AA + -

Hakan Güldağ
a.hakan.guldag@gmail.com

Önce haberi verelim: Uzun bir zamandan sonra Türkiye’ye çok önemli bir yatırım geliyor. Alman otomotiv devi Volkswagen (VW) yatırım için Manisa’da şirket kurdu. Bir-iki hafta içerisinde resmi açıklamaların yapılması bekleniyor. Hayırlı uğurlu olsun...

Böyle bir yatırımın Türkiye’ye gelmesi önemli. Sadece büyüklüğü, yaratacağı istihdam anlamında değil. Bu yatırım hacmiyle özlenen dev bir yatırım olması dışında anlamlar taşıyor.

Öncelikle uzun süredir kamu ve özel sektör bu düzeyde ilk kez faydalı bir işbirliğine giderek önemli bir yatırımı Türkiye’ye çekti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Manisa OSB, TAYSAD başta olmak üzere alanın ilgili ve bilgili kesimleri belki merkezi bir koordinasyon ile değil ama birlikte hareket etti. Her kesim katkı verdi. Alman otomotiv editörlerinin bilgilendirilmeleri dahil, herkes üstüne düşeni yaptı.

Neredeyse yatırımın kendisi kadar bu işbirliğini de önemsenmesi gerekiyor. Zira, kısa süre önce açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda ortaya konulan büyüme ve ihracat hedeflerini tutturmamız, dünyadan doğrudan yatırım çekmeden zor görünüyor. VW büyüklüğündeki yatırımların etkisi de ona göre olur. “Türkiye’ye güvendim ve geldim” mesajı sadece uluslararası yatırımcıları değil, içeriyi de hareketlendirir.

VW yatırımı Türkiye’nin algısı bakımından da dönüştürücü bir yapıya sahip. Net bir biçimde Türkiye’nin yatırım yapılabilirliğini yükselten bir girişim. Bu girişimlere yenileri eklendiğinde son dönemde üzerimize yapışıp kalan algıların değişmesi hızlanacak. Doğrudan yatırımlarla yakalanacak hava değişikliği ekonomiyi olduğu gibi diğer sorunları düzeltmek için de uygun bir iklim oluşturacak.
Görünen o ki, Türkiye’de yılda 300 bin aracın üretilmesini ve ihracatını getirecek olan Volkswagen’in yatırımı Türkiye’ye ivme kazandıracak. Ve iyi kullanırsak bu yatırımının Türkiye’ye katmanlı bir etkisi olacak.

*        *        *

NEDEN TÜRKİYE?

VW’in Türkiye yatırımı daha çok konuşulacak. Neden Türkiye’yi seçtiği de...
Aslına bakarsanız, Türkiye otomotiv sektörünün önde gelen oyuncularına göre, Almanya’nın başka bir seçim yapması zaten akıl dışı olacaktı. Sektör temsilcileri, rakip olarak ismi ortaya atılan Bulgaristan’ın otomotivde Türkiye ile karşılaştırılmasının bile mümkün olmadığının altını çiziyor. Sadece Gebze’de üretim yapan yan sanayi şirketlerimizin kapasitesinin Bulgaristan’ın toplam kapasitesinin üzerinde olduğu vurgulanıyor.

Almanya’nın rekabette önde yer alabilmesi için yeni kapasite yaratmaya ihtiyacı var. Almanya’da elektrikli otomobiller için yatırım yapacak. Benzinli veya dizel geleneksel üretiminin belli bölümlerini ülke dışına çıkaracak. Evet, VW 20’si Avrupa’da olmak üzere 33 ülkede 122 fabrikada üretim yapıyor ancak yakın coğrafyada hem teknik hem de ekonomik olarak en uygun yatırım yeri neresi diye baktığınızda adres belli.

Bu süreçte, küresel ısınmayı önlemek için gereken önlemleri sert ve radikal biçimde uygulamaya kararlı olduğunu açıklayan Alman Yeşiller Partisi’nin gelecek seçimlerde hükümete gelme olasılığı büyük otomotiv gruplarını tedirgin ediyor. Örneğin Yeşiller emisyonları azaltmak için toplu taşımayı ön plana çıkarıyor. Binek otomobillerin aleyhine olacak şekilde toplu taşımadan yana olduklarını ilan ediyorlar.

Öte yandan, Alman ekonomisi yavaşlıyor. Trump yönetimi ise Alman otomotiv ürünlerinin ithalatına yüksek vergiler getirmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni açılımlara ihtiyacı var. Uzmanlar, Türkiye’nin VW’nin maliyetlerini de aşağıya çekme konusunda önemli bir işlevi olacağını da vurguluyor. Nakit üretme konusunda da Türkiye son derece uygun bir seçenek. Türkiye’de üretim yapan önemli Avrupalı otomotiv üreticilerinin dünya çapındaki operasyonlarında en çok nakit üretebildikleri adres Türkiye...

Bu nedenlerin yanına birçok başkası da eklenebilir. Örneğin, Almanca konuşabilen mühendis ve teknik eleman kapasitesi, aynı şekilde Almanya’da ana dili Türkçe olan pek çok uzmanın varlığı bunlardan biri.

Tabii, Manisa’da üretilecek araçların çoğunun ihracı hedeflense de önümüzdeki dönemde 1.5 milyon adetlik satış hacmine ulaşması beklenen Türkiye’nin iç pazar potansiyeli de VW’nin Türkiye’yi tercih etme nedenleri arasında.

*        *        *

YILLIK CİROSU 250 MİLYAR EURO’YA KOŞUYOR

Otomotiv sektörü Almanya’nın motoru ise VW o motorun en önemli parçalarından. Bir kez dünyanın en çok otomobil satan şirketi unvanına sahip. Yılda 10 milyonun üzerinde araç satıyor. Yıllık cirosu 150 ülkenin milli gelirinden fazla. Dizel araçlarda yaşadığı ‘emisyon’ skandalına rağmen, 2018’i 235.8 milyar Euro ciro ile kapadı. Şimdi Türkiye’ye de yatırıma gelen Volkswagen’in yıllık Ar-Ge harcaması 15 milyar dolar. Türkiye’nin toplam Ar-Ge harcaması ise yıllık 8 milyar dolara denk geliyor.

OTOMOTİV ALMANYA’NIN EN ÖNEMLİ MOTORU

Otomotiv, Alman ekonomisinin en önemli motoru. Almanya’nın toplam imalat sanayi gelirlerinin yüzde 20’si bu sektörden. Toplam istihdamın yüzde 8’e yakını otomotiv sektöründe. Almanya’da yaratılan toplam katma değerin yaklaşık yüzde 24’ü otomotiv sektöründen kaynaklanıyor. Alman otomotiv üreticileri üretimlerinin yüzde 70’inden fazlasını ihraç ediyor. Bu ülkede gerçekleştirilen toplam Ar-Ge harcamalarının yüzde 60’ından fazlası otomotiv sektöründe...

4 BİN 500 YENİ İSTİHDAM GELİYOR

VW’nin Türkiye’de üretim için Manisa’da şirketini kurmuş olması doğal olarak uzun bir süredir konuşulan bu yatırımın kesinleştiği şeklinde algılandı. Resmi açıklamanın bir-iki hafta içerisinde yapılması bekleniyor. Yine de konuya yakın çevrelerden alınan bilgilere göre bazı rakamlar vermek mümkün. Kimi kaynaklar yatırımın 1 milyar Euro dolayında olacağını belirtiyor. Kimi kaynaklara göre bu rakam 1.4 milyar Euro’yu bulacak. Sektörün önde gelen oyuncuları ise yılda 300 bin adetlik üretim kapasitesine sahip bir yatırımın 1.4 milyar Euro’ya yaklaşacağı görüşünde.

Manisa’da kurulacak yeni fabrikanın 4 bin 500 yeni iş yaratması bekleniyor. VW’nin Manisa fabrikası gelecek yılsonunda tamamlanacak. Üretim ise 2022 olarak planlanıyor.