İnternete reklam vermek yararlı mı?

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Ekim 2019 Cuma
AA + -

Dijital pazar araştırmacısı e-marketer’e göre, ABD’li tüketicilerin 2019’da akıllı cihazlarda harcadığı günlük süre 3 saat 43 dakikayı aşarak televizyon izleme süresini geride bıraktı. 2021’de bu süre 3 saat 54 dakikaya çıkacak. Bu durum, aynı zamanda, reklam yayıncılığının ana ekseninin basılı-görsel alandan dijital mecralara kaymakta olduğunun bir göstergesi.

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

İnternete reklam vermek konusunda kimi işletmeler çok aktif iken kimi işletmeler de mesafeli duruyor veya yararsız buluyor. Her iki tarafın da kendine göre haklı gerekçeleri olabilir. Biz bugün internet reklamlarının neden ve nasıl işe yaradığına dair birkaç gerekçe paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle, internete verilecek reklamları ikiye ayırmak gerek. Birincisi, fiziki gazete-tv gibi medya kuruluşlarının internet sayfalarına, doğrudan veya aracı online reklam ajansları kanalıyla verilen reklamlar. İkincisi de Google, Yandex, Bing gibi arama motorları ve Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla yayınlanabilen reklamlar. Günümüzde, arama motoru reklamları, ölçümlenebilmesi ve doğru müşteriye ulaşmadaki başarısıyla kendini ispatlamış durumda.

İNTERNETTEKİ MECRALARA REKLAM VERMENİN 3 FAYDASI

1. Eğer arama reklamı veriyorsanız, reklamınıza kimse tıklamadığı sürece bedavaya gösterilir.

Arama reklamlarında sadece tıklama başına para ödenir. Reklamın gösterimi için herhangi bir ödeme yapılmaz. Örneğin tıklama başına maliyeti 1 TL’den 100 liralık reklam verdiniz. Reklamınız ilgili konularda arama yapan kişilere 5 bin kez gösterildi. Reklamınız 5 bin kez görüntülenirken sadece 100 tıklama aldı. Bu durumda ödenmesi gereken tutar sadece 100 liradır. Reklamınızda geçen ifadeler ve ilgili konularda yapılan 4 bin 900 aramaya reklamınızı bedava göstermiş olursunuz.

2. Sattığınız ürün başına reklam ücreti ödersiniz.

Reklamınızı yayınlayan arama motoruna, ürününüz satmadan herhangi bir ödemesi yapmamayı teklif edebilirsiniz. Örneğin, 250 TL’lik bir ürününüzün online ödeme ile satılması karşılığında 30 TL reklam ücreti ödeyebilirsiniz. Dönüşüm optimizasyonu ile ürününüzün satıldığı kesinleşir ve siz de 30 lira ödersiniz. Televizyon veya gazete gibi mecralarda yayınlanan reklamların dönüşüm oranını tespit etmek neredeyse imkansız iken dijital reklamlarda ürün satmadan reklam parası ödememe şansınız var.

3. Reklamınız sadece ilgilisine gösterilir.

Şöyle bir senaryo yapalım; İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yaşayan, 08:00 ila 22:00 saatleri arasında akıllı telefondan internete bağlanan, 18-45 yaş grubunda olan ve internette bebek konulu içeriklerle ilgilenmiş kadın tüketicilere bir şey satmak istiyorsunuz. Reklamınızın, söz konusu 5 şart aynı anda yerine geldiğinde gösterilmesini sadece ve sadece internet reklamları ile mümkün kılabilirsiniz. İnternete reklam verirken hedeflemeyi doğru yapabilirseniz bütçenizin boşa harcanmasını önlemiş olursunuz.