Firmayı uçuracak dijital takımda kimler olmalı?

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Kasım 2019 Cuma
AA + -

Dijital pazarlama futbol gibi bir takım oyunudur. Takıma doğru kişileri seçemez ve yönetemez iseniz gol üstüne gol yersiniz. Peki, dijital pazarlama ile yükselişe geçen firmalar, dijital ekipte hangi uzmanları istihdam ediyor, dijital pazarlama birimini nasıl konumlandırıyorlar?

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Firmanız dijital odaklı bir pazarlama atılımı yapmak istiyor ve gündemde olan bazı sorular şunlar: Nereden başlamak lazım, işi tamamen şirket dışında bir ajansa mı havale etmeli yoksa firma içinde bir dijital pazarlama birimi mi kurmalı? Firma içinde olacaksa ekibe kimler dahil edilmeli?

Maliyet avantajı nedeniyle başlangıçta dijital pazarlama ihtiyaçları genellikle dış kaynak kullanımı ile ajanslardan hizmet satın alınarak karşılanır. Ancak bir süre sonra fark edilir ki, ajanslar firmanın müşteri profilini veya ürünlerini anlamakta zorlanıyor. Ya da tam aksi, dijital ajansın önerdiği strateji ve teknoloji seti, firma yönetimine ve firma içi dijital ekibe birkaç beden büyük gelir.

EN DOĞRU BİLEŞEN

Dijital ekip, firma içi ve firma dışından karma bir takım olarak kurulabilir. Örneğin, dijital içerik üretimi, site tasarımı ve sosyal medya yönetimi firma içerisindeki ekibe yaptırılırken, arama motoru reklam hizmeti dışarıdaki ajanstan satın alınabilir. Şirketin ihtiyacı olan en doğru bileşene karar vermek, yapıyı kurgulamak ve yönetmek, ciddi bir beceri ve efor ister. Yoksa firma içi ve dışı ekipler arasında hedef-eylem çatışması kaçınılmaz olur.

3 FARKLI MODEL

Tamamen firma içerisinde kurulacak dijital pazarlama takımları için Think with Google tarafından önerilen3 farklı model öne çıkıyor.

İlki, firmanın yerel ve uluslararası pazarlardaki tüm dijital pazarlama işlerinin tek ofisten yürütüldüğü Mükkemmeliyet Merkezi. Bunun olumsuz tarafı, yerel pazarlara uyum sorunu. İkincisi, dijital pazarlama ekibinin tek merkezde oturmayıp firma içerisinde tüm birimlere dağıtıldığı Dağıtık Takım. Belirlenen dijital stratejilerin mikro birimler düzeyinde uygulanmasından emin olmak için iyi bir metottur. Üçüncüsü, uzun mesafe uçmak için ara istasyon kullanan havayolu firmaları gibi birinci ile ikinci seçeneği aynı anda kullanan Göbek ve İspit modelidir.

DİJİTAL PAZARLAMA TAKIMINDA YER ALMASI GEREKEN POZİSYONLAR 

Dijital pazarlama müdürü: Pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulamasından doğrudan sorumludur. Aşağıdaki maddelerin hepsine hâkim olmak zorundadır.

Proje sorumlusu: Hedefleri yerine getirmek için firma içi diğer birimlerle veya firma dışı ajanslar ile koordinasyonu sağlar.

Sosyal medya uzmanı: Firmanın sosyal medyadaki gözü ve kulağıdır. Hızlı değişen gündemlere göre pro-aktif marka yönetimi yapar.

Grafik tasarımcı: Kurumsal kimlik materyallerini hem online hem offline mecrada üretip geliştiren sanat yönü güçlü biridir. 

Site önyüz tasarımcısı: Üretilen yazılı ve görsel materyalleri siteye en doğru şekilde yerleştirerek ziyaretçilere kaliteli bir deneyim sunar.

Site arkayüz tasarımcısı: Müşterilerin, satın alma işlemi gibi site içi uygulamaları çok basit ve zahmetsiz şekilde kullanabilmesini sağlayan yazılımcıdır. 

Dijital reklam sorumlusu: Google, Facebook, Twitter vb. mecralarda yayınlanacak reklamların kurulumu, yönetimi, dönüşüm optimizasyonu ve kârlılığından sorumludur.

İçerik üreticisi: Web sitesinin içeriklerini, blog yazılarını, e-posta pazarlaması metinlerini yazan kalemi güçlü biridir. Firmanın ürünlerine, hizmetlerine ve müşterilerine aşinadır. 

SEO uzmanı: Firma sitesini arama motorlarında rakiplerin önüne geçirmekten sorumludur. Search Console, Google Analytics, Moz, Semrush vb. araçlar ile en doğru anahtar kelimeleri üretir. Arama motorlarında gerçekleşen arama terimlerine, müşterilerin site içi deneyimlerine hakimdir. Arama motorunu kullanan müşterilerin aklını ve niyetini iyi okuyabilmelidir. 

e-posta pazarlaması uzmanı: Satış hunisindeki müşteri yolculuğunun tüm aşamalarına hakimdir. CRM verilerini çok iyi kullanır. Potansiyel adayları adım adım müşteriye dönüştürecek e-posta kampanyalarını düzenler.