TÜBİTAK ve British Council ikili işbirliği programı çağrısı açıldı

Ahmet Karataş

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Nisan 2020 Cuma
AA + -

Ahmet Karataş
ahmetkaratas1453@gmail.com

Kâtip Çelebi-Newton Fonu çerçevesinde, 2551 TÜBİTAK ve British Council İkili İşbirliği Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından Türkiye ile Birleşik Krallık’taki (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda) araştırmacılar tarafından yürütülecek ortak araştırma projeleri desteklenmesi için çağrı açıldı.

Çağrıların amacı

TÜBİTAK 1071- Uluslararası Araştırma Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin ve Uluslararası Ar-Ge İşbirliklerine Katılımın Arttırılmasına Yönelik Destek Programı, ‘Araştırma Projeleri’ çağrılarının amacı; yeni bilgilerin üretilmesi, bilimsel yorumların yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesi için sunulan, uluslararası özgünlük içeren ve literatüre katkı sağlayacak araştırma projelerinin desteklenmesidir.

Araştırma alanları

a. Sağlık
* Covid-19

b. Bilgi ve iletişim teknolojileri

c. Makina imalat
* Robotik ve mekatronik sistem teknolojileri

* Fabrika otomasyon sistemleri
* Eklemeli (additive) imalat
* Makina tasarımı ve imalatı
* Akışkan gücü, dinamiği ve akışkan makinaları
* Geleneksel imalat teknolojileri
* Döküm teknolojileri

d. Enerjie. Otomotiv

f. Sosyal bilimler

g. Tarım ve gıda

h. Diğer
* Madencilik

* İleri malzeme teknolojileri
* Kimya

Fikri ve sınai mülkiyet hakları

TÜBİTAK 1071 programı kapsamında desteklenen projelerde ‘Proje Teşvik ve Destekleme Esaslarına İlişkin Yönetmelik Uyarınca Desteklenen Projelerde Uygulanacak Fikri Haklar Esasları’ hükümleri uygulanır.

Başvuru nasıl yapılacak?

2551 Programı'nda ‘1071 Araştırma Projeleri Kuralları’ geçerli olacak.
Türkiye'deki proje ortaklarının programa http://uidb-pbs.tubitak.gov.tr internet adresinden elektronik olarak başvuru yapmaları gerekir.
Birleşik Krallık’taki proje ortakları https://britishcouncil-cxobw.formstack.com adresinden başvurularını gerçekleştirebilecek.

Son başvuru tarihi: 12 Haziran 2020 

Bilgi için: 
uidb@tubitak.gov.tr
UK-InstitutionalLinks@britishcouncil.org

Kimler başvurabilir?

Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri veya bunların oluşturduğu ortaklıklar, yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşları başvurabilirler. 

Ortak proje önerecek her iki ülke araştırmacılarının ‘proje ortağı’ olarak anlaşmaları gerekir.

Bu fondan faydalanmak üzere uygun bulunan Birleşik Krallık araştırma kurumları listesi ve Birleşik Krallık çağrısı duyurusuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/education/newton-katip-cele

720 bin TL destek

Yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar yüzde 100 destek oranı ile desteklenecek.

Bütçe üst limitleri Türkiye’den başvuran araştırmacılar için 720 bin TL, Birleşik Krallık’tan başvuran araştırmacılar için 150 bin Euro’dur.