Müşteri kaçıran 9 ölümcül hata

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Mayıs 2020 Cuma
AA + -

Dijital pazarlamada gözden kaçırdığınız her detay, potansiyel müşterilerin bir kısmının daha kaçması anlamına geliyor. Önceliği, ürünlerin özelliklerini uzun uzun anlatmaya değil de sağladığı faydaları göstermeye verenler, dijital pazarlamada sonuç alıyor. Peki, işletmelerin en sık tekrarladığı hatalar neler? İşte onlardan 9 ölümcül olanı…

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Bir gün sakin bir kafayla bilgisayar başına oturun, hatta, pazarlama ve dijital ekiplerinizi de işin içine katarak, firmanızın global müşterilere açılan pencereleri olan dijital varlıklarını yakın merceğe alın. Dijital varlık derken neyi kastettiğimiz malum, internet siteleriniz, sosyal medya hesaplarınız, mobil uygulamalarınız… Eksik kalmış, henüz hiç yapılamamış veya yanlış yapılmış o kadar çok madde bulacaksınız ki, yapılacaklar çetelesi uzadıkça uzayacak. 

SONUÇ ALMA İŞİ

Eğer bunu yapamıyorsanız aşağıda dijital pazarlamada işletmelerin en sık tekrarladığı 9 ölümcül hata listesine bir göz atın. Aşağıdaki maddelere geçmeden hatırlatmakta yarar var. Dijital pazarlama bir hedef koyma ve sonuç alma işidir. Yazılı somut hedefler koymuyorsanız başarıya ulaşmak imkansızdır. 

1. Müşteriyi çekmek yerine ürünü itmek: Önceliğiürün özelliklerinin tanıtımına değil, ürünlerin hangi sorunu çözdüğüne, ne tür faydalar sağladığına verin.

2. SEO’yu basite almak: Arama motoru optimizasyonu her geçen gün zorlaşıyor. Bu konuda uzman desteği şart.

3. Tüketici davranışını yanlış okumak: Zorlamayın. Tüketicileri tek tek telefonla aramak, toplu SMS atmak, TV ve gazete reklamı vermek, kapılara ve pencerelere broşürler sıkıştırmak gibi taktikler işe yaramıyor artık. İnsanlar satınalma kararını internete bakarak veriyor. Araştırıyor, soruyor. Tek yönlü iletişimi değil, anlık karşılıklı iletişimi tercih ediyor.

4. Sosyal medya hesabı açmamak: İlgilenemiyoruz, vakit kaybı vb. gerekçelerle işinizi sosyal medyadan uzak tutmak sizi müşteri nezdinde soğuk bir organizasyona dönüştürür.

5. İçerik üretimini ıskalamak: Ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgilendirici, eğiticive yararlı içerikler (videolar, resimler, infografikler, makaleler) üretip sitenizde ve sosyal medyada dağıtmıyor musunuz? Rakipleriniz aldı başını gidiyor, haberiniz olsun.

6. Sitenizde blog açmamak: Veriler, içerisinde blog bulunan sitelerin daha fazla ziyaretçi çektiğini, ziyaret süresinin daha uzun olduğunu gösteriyor. Düzenli içerik girilmeyen, pasif sitelerin arama motorları tarafından hiç sevilmediği kesin.

7. Yanlış hedef kitle seçimi: Siteniz binlerce tıklama alıyor ama bu bir türlü satışlarınıza yansımıyorsa yanlış ata oynuyorsunuz demektir. Doğru hedef kitleye ulaşmak için SEO çalışması başlatın. Paralı reklamlarınızı gözden geçirin. Herkesi değil, sadece ürününüzü kullanacak kitleyi hedefleyin.

8. 5 saniyeden geç açılan siteler: Araştırmalara göreonline ziyaretçilerin yüzde 50’den fazlası, 5 saniye geçtiği halde hâlâ açılamayan bir siteyi anında terkediyor.

9. Segmentlere ayırmamak: Müşteri listenizdeki herkese aynı emaili göndermeyin.