Kısa kısa videolarla pazarlama devrimi

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Ağustos 2020 Cuma
AA + -

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

TikTok, üye sayısı bakımından Twitter, Pinterest, Snapchat ve Reddit gibi sosyal mecraları geride bırakmış durumda. Android ve iPhone cihazlara indirilebilen program, sadece kısa video yayını ile dünyada trend oluşturabilecek bir güce erişti. TikTok çıkana kadar hangi sosyal medya platformu hangi ülkeye ait diye kimse merak etmiyordu. Çünkü hepsinin merkezi Amerika Birleşik Devletleri idi. Ancak, özellikle son iki senedir başta ABD ve Avrupa kıtası olmak üzere dünyayı kasıp kavuran sosyal medya mecrası TikTok’un merkezi Çin. Çin’deki sansürlü versiyonunun adı Douyin olan bu platform, Çin dışı dünyada TikTok adı ile faaliyet gösteriyor.
 
SIRA DIŞI REKLAM ARACI
 
Bu mecra, pazarlama dünyasına sıra dışı bir reklam aracı sundu. Öyle ki, reklam-film ajanslarına pahalı ve şaşaalı videolar çektirme dönemini sorgulatıyor. Televizyon reklamı, basitçe, bir markanın bir film ajansına çektirdiği video reklamı milyonlarca insana ulaştırma çabası. Doğru. Peki, aynı marka milyonlarca cep telefonu kamerası kullanıcısına milyonlarca farklı reklam filmi çektirseydi ne olurdu? TikTok!
 
HEDEF KİTLE Z KUŞAĞI
 
Büyük firmalar bu mecrayı, Z kuşağı ve milenyum kuşaklarına hitap etmek üzere ana bir mecra olarak kullanmaya başladı bile. Örneğin, marka bilinirliğini
yeni kuşaklarda oturtmak isteyen otomobil firması Mercedes Benz, TikTok’ta #MBStarChallenge konulu bir video klip yarışması açtı. Firma, TikTok kullanıcılarından, markadaki yıldız simgesini kendi hayal dünyalarında nasıl algılıyorsa ona göre bir video çekerek yüklemelerini istedi. Karşılığında ise en çarpıcı videoları firmanın Instagram hesabından duyuracağını ilan etti. Ödül sadece bu kadar.
 
Sonuç: Daha bir yıl dolmadan, 28 Temmuz itibarıyla milyonlarca Mercedes kısa videosu ve
857.8 milyon izlenme rekoru.
 
Sıfıra yakın maliyetle 1 milyar izlenmeye doğru yürüyen bir reklam kampanyası!
 
MARKAYI GENÇ TUTMAK İÇİN
 
Aynı yöntemi deneyen Converse ayakkabılarının #ConverseAllStar konulu kampanyası için TikTok kullanıcılarının çektiği kısa videolar ise 50 milyon izlenmeyi aştı. Kuşaklarla beraber markalar da eskir. Neyse ki, hızlı ve akıllı işletmeler için markayı genç tutabilecek alternatif yöntemler hiç eksik olmuyor.
 
17 MİLYAR DOLAR CİRO
 
TikTok, 2019 yılında 17 milyar dolar ciro yaptı. 3 milyar dolar da net kâr açıkladı.
 
800 MİLYON KULLANICI
 
TikTok kullanıcı sayısı 800 milyonun üzerinde. İngiltere’de bu platformun üyesi olan gençler günde ortalama 40 dakika ayırarak 50’den fazla kısa video izliyor. TikTok, 200 milyon kullanıcı daha edindiğinde Instagram’ı sollamış olacak.