Sürdürülebilirliğe 720 bin lira destek

Ahmet Karataş

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2020 Cuma
AA + -

AHMET KARATAŞ
ahmetkaratas1453@gmail.com

İklim, çevre ve sağlık araştırma alanlarını sentezleme hedefiyle oluşturulan Sürdürülebilirliğe Giden Yollar Transdisipliner Araştırmalar Çağrısı Belmont Forum çatısı altında açıldı.
 
Sürdürülebilir kalkınma hedeflerini ekonomik, teknolojik, çevresel, iklimsel ve insani kalkınma gibi çeşitli açılardan ve disiplinlerarası bir şekilde inceleyen ortak projelerin desteklenmesi planlanıyor.
 
Çağrı metnine https://www.belmontforum.org/cras/#pathways2020 bağlantısından ulaşılabilinir.
 
Belmont Forum YouTube kanalında teklif verenlere sunulan eğitim modülleri de mevcut.
 
Projeler üç farklı çağrı ortağı ülkeden en az üç kuruluş tarafından hazırlanıp sunulacak.
 
HANGİ ÜLKELER KATILIYOR?
 
Çağrıya dahil olan ülkeler; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Brezilya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Tayvan ve Türkiye’dir. Ek olarak, Afrika’daki herhangi bir ülkeden Future Earth katılımcıları aracılığıyla, GEO üyesi ülkelerden GEO aracılığıyla ve ABD’den IAI aracılığıyla farklı ülkelerden de projelerde ortak olabilirler.
 
KİMLER BAŞVURABİLİR?
 
* Yükseköğretim Kanunu kapsamında yer alan yükseköğretim kurumları,
 
* Eğitim ve araştırma hastaneleri,
 
* Kamu kurum ve kuruluşları,
 
* Sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın firma düzeyinde katma değer yaratan ve ticaret sicil belgesi olan Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri.
 
DESTEK KAPSAMI
 
TÜBİTAK 1071-Uluslararası Araştırma Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin ve Uluslararası Ar-Ge İşbirliklerine Katılımın Arttırılmasına Yönelik Destek Programı hükümleri doğrultusunda desteklenecek.
 
PROJE SÜRESİ
 
Proje süresi en fazla 24 ay olabilir.
Bilgi için: Dr. Zeynep Arzıman
zeynep.arziman@tubitak.gov.tr
 
KOBİ’LERE YÜZDE 75 DESTEK
 
Çağrı kapsamında maksimum destek miktarı 720 bin TL’dir.
 
* Yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri ve kamu kurum ve kuruluşları kabul edilen bütçeleri üzerinden yüzde 100 destek oranı ile desteklenecek.
 
* Büyük ölçekli özel kuruluşlara yüzde 60 ve KOBİ’lere yüzde 75 destek oranı ile destek verilecek.
 
Ulusal proje başvurusunda, PTİ ve Kurum Hissesi TÜBİTAK’tan talep edilen bütçe tutarına dahil olmayıp, TÜBİTAK tarafından ayrıca hesaplanarak proje bütçesine ilave edilir.
 
Fakat uluslararası proje başvurularında bütçe formları doldurulurken, projede ortak olarak yer alıp PTİ ve/veya Kurum hissesi alabilme şartları haiz olan her bir yürütücü kuruluş başına; en yüksek PTİ değeri olan 144 bin TL ve en yüksek kurum hissesi değeri olan 180 bin TL proje bütçesine eklenmeli.
 
ÇAĞRI TAKVİMİ
 
* 31 Ekim 2020: Uluslararası proje önerilerinin https://bfgo.org üzerinden sunulması.
 
* 4 Kasım 2020: TÜBİTAK PBS https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr üzerinden yapılacak ulusal ön başvurunun onaylanması için son tarih.
 
* 9 Kasım 2020: TÜBİTAK PBS https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr üzerinden yapılacak ulusal ön başvurunun elektronik olarak imzalanması için son tarih.