‘İş’in rengini değiştiren yapay zeka uygulamaları

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2020 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Yapay zeka, dijital pazarlama başta olmak üzere iş hayatını kökten değiştirecek uygulamalarla hayatımıza girdi. İşletmeniz için ücretsiz olarak veya deneme versiyonu ile kullanabileceğiniz en güncel 14 yapay zeka yazılımını sizler için derledik.
 
1 - X.ai: 10 farklı şehirden 10 kişi ile yapılacak bir online toplantıyı organize edebilmek için düzinelerce e-mail yazışması yapmak ve günlerce iletişim trafiği yürütmek gerekir değil mi? Oysa, sihirli bir el, toplantıya katılacak 10 kişinin toplantı takvimlerini otomatik olarak kontrol etse, sonra da herkes için en uygun düşen gün ve saatleri bizim adımıza ayarlasa ne güzel olurdu değil mi? İşte, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz X.ai isimli yapay zeka programı tam da bu iş için biçilmiş kaftan.
 
2 - Grammarly: Özellikle yurt dışına ürün satışı gibi hassas süreçlerde yapılan yazışmalarda hatasız ve etkileyici bir İngilizce önemli. Program, yazdığınız metinlerdeki imla hatalarını ve düşük cümleleri otomatik olarak düzeltiyor.
 
3 - Yext: Ürünleriniz hakkında, internetin hangi köşesinde (Google, sosyal medya, sarı sayfalar vb. tüm sitelerde) hangi olumlu veya olumsuz yorumlar yapıldığını araştırır, bir araya toplar, ne söylenildiğini anlar ve size nasıl cevaplar vermeniz gerektiği hakkında önerilerde bulunur.
 
4 - IBM Watson Personality Insights: Ürün ve hizmetlerinizin şaha kalkması için alanında en etkili sosyal medya fenomeni ile çalışmak istiyorsunuz. Bu yapay zeka uygulaması, hangi sosyal medya fenomenini seçmeniz gerektiği konusunda size sıradışı bir destek veriyor. Fenomenlerin geçmişteki sosyal medya içeriklerini deşeleyen yazılım, fenomenlerin kişilik profillerini ortaya koyuyor. Yansıttıkları değerler, şeffaflık düzeyleri, duygusal durumları, içe veya dışa dönük kimlik yapıları gibi parametlere göre puanlıyor. Aday fenomenlerin vermek istediğiniz mesaja uygun kişiler olup olmadığını anlayabilmenize yardım ediyor.
 
5 - MarketMuse: Sitenizde mutlaka kullanmanız gerektiği halde es geçtiğiniz anahtar kelimeleri bulup size önerir.
 
6 - Uberflip: Sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin aynı içerikleri değil, kendi ilgi alanlarına uygun içerikleri görmesini istiyorsanız bu uygulama size göre.
 
7 - Lumen5: Fırına bir blog yazısı attınız. İçeride pişti. Fırından hareketli bir video olarak dışarı çıktı. Blog linkini slide şova dönüştüren uygulama.
 
8 - Designhill AI: Size özel logo tasarlayan bir yapay zeka. Tek yapmanız gereken, birkaç soruya cevap vermek. Logo tasarımınız birkaç saniyede elinizde.
 
9 - Unmetric: Rakip markaların internette yayınladıkları içerikleri inceleyip en başarılı olanları listeler. Rakiplerden elde ettiği bulgulara göre, markanızın internette başarılı olabilmesi için önerilerde bulunur.
 
10 - Cogito: Müşterinizin ses tonu ve yazı gibi iletişim içeriklerinden psikolojilerini analiz eder. Satış ekibinize, müşterinizi ne zaman dinlemesi, ne zaman empati kurması ve ne zaman satış için harekete geçmesi gerektiğini öğütler.
 
11 GumGum: Haber portalı gibi sitelere vermek istediğiniz görsel reklamların hangi sitelerde ve sayfalarda yayınlanırsa daha fazla etki meydana getireceğini araştırır, analiz eder ve size önerir.
 
12 - Node: Şimdi ürün ve hizmetinizi satın alması kuvvetle muhtemel kişilerin listesini biri getirip önünüze koysa ne hissedersiniz?
 
13 - Atomic Reach: Yeni çıkan ürününüzü, listenizdeki 2 bin kişiye toplu e-mail ile duyurmak istiyorsunuz. Peki, ne yazmalısınız? Hedef kitlenizin özelliklerini dikkate alarak en vurucu mesaj seçeneklerini önünüze getiren bir yapay zeka.
 
14- Article Forge: İnternetteki milyonlarca makaleyi okuyarak size istediğiniz konuda makale yazabilen bir program. Üstelik makaleyi kendi kelimelerini kullanarak yazıyor. Yazıya resim ve video ekleyebiliyor. Wordpress uyumlu program şu an 7 dilde hizmet veriyor.