Piyasalardaki hareketlilik ve nedenleri

Hikmet Baydar

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Kasım 2020 Cuma
AA + -

Hikmet Baydar
hikmetbaydar@3-goz.com

Son zamanlarda gündem oldukça yoğundu. Önce global önemli gündem başlıklarına bakalım.

Dünya iki ana konuya odaklandı: Birincisi ABD seçimleri idi. Çünkü Biden’in seçimi kazanması ile yabancı fonların risk iştahı arttı, global piyasalarda olumlu bir hava esti. Bu olumlu havadan ülkemiz sermaye piyasaları da payını aldı. Bu haberle yabancı yatırımcı girişi artarken, döviz Türk Lirası karşısında değer kaybetti. Gelen pozitif dalganın en bariz etkisinden biri de Borsa İstanbul bankacılık sektör hisselerine gelen yabancı alımları ve 11 Kasım günü bu sektör hisse senetlerinin bazılarının satıcısız yüzde 10 civarında primli kapanmasıydı. Bu olumlu havanın önümüzdeki günlerde de sürmesi ihtimali yüksek.

GLOBAL GELİŞMELER

Diğer önemli konu, Covid-19 aşısının yüzde 90 oranında başarılı olması ve bu aşıları bulanların da Almanya’da yaşayan iki Türk doktor olmasıydı. Pandemi süreciyle ilgili bu olumlu gelişme, risk iştahının global anlamda artmasının bir diğer nedeni.
Bölgesel anlamda Azerbaycan’ın işgal topraklarını kurtarma operasyonunun sona ermesi ve bölgede Türkiye’nin rolünün resmen artması da bölgesel riski azaltan önemli bir gelişme.

Bu arada Biden’ın danışmanlarından birinin Türkiye ekonomisini zora sokacak herhangi bir plana sahip olmadıklarını açıklaması da dikkat çekici.
Görüleceği üzere global gelişmeler oldukça ülkemiz lehine cereyan etti. Dolayısıyla olumlu etkilerini de piyasalarda bizzat yaşadık.

Ülkemizdeki önemli gündem başlıklarına baktığımızda ise önce TCMB Başkanı’nın görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atanması, sonra ise Berat Albayrak’ın sağlık nedenleriyle bırakmak zorunda kaldığı göreve de Lütfi Elvan’ın getirilmesi olduğunu görüyoruz.

Bu gelişmeler piyasa tarafından beklenmeyen gelişmeler olduğundan önce şaşkınlıkla karşılansa da, bilahare Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla son derece olumlu karşılandı. Hem TCMB’nin hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın daha etkin ve koordine içinde, global piyasalarla uyumlu hareket edeceğine olan inancın da etkisiyle olumlu hava devam etti.

ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI

Gerek Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın gerekse Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyonla mücadele sürecinin tüm araçlarla kararlı bir şekilde destekleneceğine vurgu yapmasının ardından Cumhurbaşkanı’ndan ekonomide yeni dönem ve  fiyat istikrarı vurgusu geldiğini gördük.

Ekonomi yönetiminden gelen mesajların Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla en üst düzeyde  desteklenmesi yeni ekonomi yönetimi altında ekonomi ve para  politikasının çok daha güçlü ve öngörülebilir olacağına dair beklentileri artırması nedeniyle mali piyasa bir süredir ihtiyacı olan morale kavuştu.

Şimdi icraat zamanı. Ülkemiz hızlı büyüme, global pastadan daha fazla pay alma ve daha güçlü olma yolundaki hedeflerini topyekûn, hem mali hem de reel sektörüyle gerçekleştirmeye devam edecektir.

Yeter ki, birlik ve beraberlik içerisinde, uyumla çalışabilelim.