İleti yönetim sistemine kayıt süresi

Av. Muhammet Aksan

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2020 Cuma
AA + -

Av. Muhammet Aksan

Ticari elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan ulusal veri tabanı sistemi Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’dir. 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki hizmet sağlayıcıların ticari elektronik ileti gönderebilmeleri için İleti Yönetim Sistemi’ne 1 Aralık 2020 tarihine kadar kaydolmaları gerektiği hususu düzenlendi. 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik ve 28 Ağustos 2020 tarihli ve 30998 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin İleti Yönetim Sistemi’ne kaydolması ve alıcı onaylarını İleti Yönetim Sistemi’ne aktarması gerekir.

ONAYLI ADRESLER

Hizmet sağlayıcıların ticari elektronik ileti onaylarını aktarabilmeleri için kayıt başvurusu yapmaları gerekir. İleti Yönetim Sistemi’nde kaydı bulunmayan hizmet sağlayıcılara ticari elektronik ileti gönderilmesinin önüne geçiliyor. Dolayısıyla hizmet sağlayıcılar, onaylı elektronik iletişim adreslerini İleti Yönetim Sistemi’ne aktarmalı.
Mevzuat gereğince sadece onaylı elektronik iletişim adreslerinin sisteme eklenmesi gerekir. 1 Aralık 2020 tarihine kadar aktarılmış onaylar için hizmet sağlayıcıların izinlerini kontrol etme süreleri 16 Ocak 2021’e kadardır. Bu tarihten itibaren İleti Yönetim Sistemi’ne zamanında aktarılmış onaylar geçerli sayılacak.

İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ

İleti Yönetim Sistemi’nde kaydı bulunmayan elektronik iletişim adresi, aynı zamanda ret anlamı taşır. Ancak, 1 Aralık 2020 tarihinden sonra hizmet sağlayıcılar, taraflarına iletilen ret bildirimlerini üç iş günü içinde İleti Yönetim Sistemi’ne bildirmekle yükümlü.

İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılan geçmiş tarihli tüm izinlerin ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıdadır. Ancak, 1 Aralık 2020’den itibaren ispat yükümlülüğü İleti Yönetim Sistemi’nde olacak şekilde onay almaya başlanabilir. 15 Temmuz 2015 tarihli ve 29417 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik uyarınca 1 Aralık 2020’ye kadar İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılmayan onaylar geçersiz olacak.