Sosyal medyayı tek çatı altında yönetmek için 5 neden

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 2020 Cuma
AA + -

Sosyal medyada müşterileriniz nezdinde güçlü bir imaj oluşturarak rakiplerinize fark atmanın yolu, sosyal medya yönetim programlarını etkili kullanmaktan geçiyor. Tüm sosyal hesaplarınızı tek bir hesaptan yönetmenizi sağlayan bu programların sağladığı faydalar, işletmenizi bir üst lige taşımaya yardımcı olacak.

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Firmanın başarısı için sosyal medya kullanmak gerekliliği konusunda herkes hemfikir. Tamam ama onlarca farklı sosyal medya kanalına ayrı ayrı girerek cevap yetiştirmenin meydana getirdiği zaman ve emek maliyeti hepimizi korkutuyor. Neyse ki, sosyal medya yönetim programları bu sorunu ortadan kaldırmış durumda. ‘Firmamızın sosyal medyada iddialı olmasını istiyoruz’ diyenler, bu programları es geçmemeli. Bazıları tamamen ücretsiz, bazıları da ücretsiz deneme süresi sunan söz konusu programları denemeden önce hangi kolaylıkları sağladıklarını bilmekte yarar var.

1. Onlarca farklı sosyal medya ve bulut programını tek sayfa altında yönetin: Öyle bir web sayfam olsun ki, içinde hem tüm sosyal medya hesaplarımdaki akışı izleyebileyim, Wordpress bloguma yazı gönderebileyim hem de çoklu e-posta gönderme programımdan yeni ürünler için kampanya mesajları gönderebileyim. Onlarca farklı sosyal medya hesabını tek merkezden yöneterek sosyal medya için ayırmanız gereken zaman ve emek maliyetinizi yarı yarıya, hatta daha fazla azaltabilirsiniz.

2. Sosyal medya yönetimi bir takım oyunudur: Facebook, Instagram, Twitter gibi kanallarınızı tek bir kişinin insafına bırakmış olamazsınız değil mi? Müşterileriniz kampanyalardan ürün bilgilerine kadar birçok farklı konuda soru sorup kişiye özel hızlı bir dönüş beklerken, herkese standart bir cevap vermek hayal kırıklığına yol açabilir. Bu programlar sayesinde, tepedeki sosyal medya yöneticisi, müşteri isteklerine firma içindeki farklı hesaplardan en doğru cevapların verilebilmesi için takım üyelerine görevlendirme yapabilir. Firmanızdaki hiyerarşiyi sosyal medya yönetim programlarında uygulayabilirsiniz.

3. Sosyal medya dinlemesi: Markanız hakkında iyi mi yoksa kötü mü konuşuluyor? Ürün veya hizmetleriniz en fazla hangi sosyal mecrada konu ediliyor? Peki, müşterileriniz rakip markalar ve ürünleri hakkında ne tür yorumlar yapıyor?

4. Kaybolan şifreler, ölen hesaplar: İşten her ayrılan kişi ile birlikte kaybolan hesap bilgileri… Patrona kızan sosyal medya uzmanının giderayak Twitter’da attığı utanç dolu mesajlar… Firmanızın dijital demirbaşları olarak ticari sır niteliğinde olan sosyal medya hesaplarınızı, bu programlar sayesinde korumaya alabilirsiniz. En basit yararı, mesajları taslak olarak hazırlama görevi ile yayınlama işini başka başka kişilere verebilirsiniz.

5. Zaman ayarlı mesajlar: Hedef kitlenize ulaşırken kullanacağınız metin, fotoğraf veya video içeriklerinizi anlık olarak yayınlamak zorunda değilsiniz. Üzerinde toplantılar yapılmış, çalışılmış mesajlarınızı taslak olarak kaydedip günü, saati ve dakikası geldiğinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, en fazla etkileşim almasını beklediğiniz gönderileriniz için kritik zamanları önceden seçme şansınız olur.

BAZI POPÜLER SOSYAL MEDYA YÖNETİM PROGRAMLARI

Hootsuite, Social Baker, Buffer, Social Sprout, Social Bro, Zoho, Meet Edgar, Sendible.