Uluslararası KOBİ-Üniversite Ar-Ge çağrısı açıldı

Ahmet Karataş

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Aralık 2020 Cuma
AA + -

Ahmet Karataş
ahmetkaratas1453@gmail.com

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) dahil olduğu uluslararası araştırma, geliştirme ve yenilik projelerinin desteklenmesi amacıyla IRASME ağının 27. çağrısı açıldı. Çağrı ile çağrı üyesi ülkeler ile ikili ve çok taraflı işbirliğine olanak tanınıyor.

ÇAĞRIYA DAHİL ÜLKELER

Bu çağrıya dahil ülkeler şunlar: Almanya, Avusturya, Belçika (Flandre ve Valon Bölgeleri), Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Kanada (Alberta Eyaleti), Lüksemburg ve Rusya.

ÇAĞRI ŞARTLARI NELER?

Çağrıya Türkiye’den yapılacak başvurularda sanayi-akademi işbirliği tercih nedeni olmakla beraber çağrı ortağı en az iki ülkenin yer aldığı KOBİ-KOBİ işbirliği projeleri desteklenebilecek. Başvurularda her ülkeden en az bir KOBİ’nin yer alması gerekiyor.

NELER FİNANSE EDİLİYOR?

  • Yeni ürünlerin, süreçlerin veya teknik hizmetlerin geliştirilmesi.
  • İlk fikirden olası bir prototipe teknik geliştirme.
  • Finanse edilen her ortak için önemli teknik riskler içeren Ar-Ge.

 

DESTEK ORANI VE LİMİTİ

Destek oranı yüzde 50 olacak. Kalan yüzde 50, özel sektör ortaklarına ait.

Başarılı bulunan projelerde yer alan Türkiye’deki araştırma ekibi için TÜBİTAK tarafından proje süresi boyunca maksimum 2 milyon TL (PTİ ve kurum hissesi hariç) araştırma desteği sağlanabilecek.

Yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşları için Kurum Hissesi ve Proje Teşvik İkramiyesi hariç 720 bin TL’yi geçmeyecek.

FONLAMA ŞEKLİ

TÜBİTAK 1071 Uluslararası Araştırma Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin ve Uluslararası Ar-Ge İşbirliklerine Katılımın Arttırılmasına Yönelik Destek Programı çerçevesinde proje sunulacak.

Başvuruların ulusal kurallara uygun bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Kurallar ve ulusal başvurularda istenen belgelerin listesi Ulusal Kurallar ve Süreçler dokümanında listeleniyor.

PROJE SÜRESİ

Proje süresi minimum 12 ay, maksimum 36 ay olabiliyor. 

ÇAĞRI TAKVİMİ

Ortak başvuru; 31 Mart 2021 tarihine kadar info@ira-sme.net üzerinden,

Ulusal başvuru; 2 Nisan 

2021 tarihine kadar http://uidb-pbs.tubitak.gov.tr üzerinden yapılacak.

Bilgi için:

Uluslararası çağrı metnine IRA-SME çağrı sayfasından, detaylı bilgilere ise çağrı sayfasından ve ulusal süreçler dokümanından ulaşılabilir.