İşletmeden işletmeye pazarlamanın yolu

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Aralık 2020 Cuma
AA + -

Eskiden özgeçmiş yayınlama platformu olarak algılanan Linkedin, son iki yılda yaptığı yenilikler ile iş dünyasının adeta kalbine girdi. Kullanıcı sayısında Twitter gibi sosyal platformlara fark atan Linkedin, yeni dönemde KOBİ’ler için yükselişe yönelik birçok yenilik sunmaya başladı.

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Eskiler, “Taş yerinde ağırdır, bir söze bakılır, bir de sözü söyleyene” derlerdi. Buna, sözün söylenildiği mecranın ağırlığını katmak lazım. Twitter, Facebook, Instagram, TikTok gibi serbest kürsü sosyal medya platformlarında görüş beyan eden kişilerin iş tecrübesi, sosyal statüsü, eğitim düzeyi gibi konular geri plandadır. Sözü söyleyen kişiyi tartmanıza yarayacak bir arka plan bilgisi sunmazlar size. Twitter ve Instagram tarafından tamamen subjektif bir metotla çok az sayıda kişiye verilen mavi tik onaylı hesaplar ise artık ticari bir meta olarak alınıp satılıyor.

Firmanızın iş potansiyelini ve nitelikli iş gücünü geliştirmek, ürün ve hizmetleriniz hakkındaki yorumları işin profesyonellerinden dinlemek istiyorsanız odaklanmanız gereken yer Linkedin olmalı. Özellikle, işletmeden işletmeye (B2B) pazarlamada önemli bir adres olarak öne çıkıyor.

YÜZDE 25 BÜYÜME

Uzun yıllar bir özgeçmiş yayınlama platformu olarak algılanan Linkedin, son iki yılda hızlı bir yükseliş sürecine girdi. Örneğin, Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısı, son iki yılda yüzde 8 artışla 326 milyondan 353 milyona yükselirken, Linkedin’in aylık aktif kullanıcı sayısı 575 milyondan 722 milyona çıkarak yüzde 25 oranında büyüdü. Peki, Twitter yerinde sayarken Linkedin neden hızla yol aldı?

KOBİ’LER HEDEFTE

Öncelikle Linkedin, profesyonellerin sadece iş yaşamıyla sınırlı olmak üzere görüş beyan ettiği bir yer olmaktan çıkmayı başardı. İş insanları, orada artık uzmanlık alanlarının yanısıra siyasetten sanata hemen her konuda görüş paylaşıyor. Yani Twitter ve Facebook gibi mecralardan rol çalıyor. 2020 yılında kullanıcılarına, canlı yayınlar, etkinlikler, anlık anketler ve hikayeler gibi 4 kritik yenilik sunan Linkedin, 2021’de özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefliyor. KOBİ’lerin halen şirket sayfası açabildiği bu platformda artık fan kitlesi de oluşturabilmesine imkan veriliyor. Bu kapsamda bazı başka yeniliklerin gelmesi bekleniyor.

Pandemi dönemi ve sonrasında kalıcı bir değişim geçiren iş hayatına en iyi karşılık veren sosyal medya ortamı Linkedin oldu. Çünkü iş insanları, eskiden fiziki toplantılar ve iş ziyaretlerinden elde ettikleri verimi, online ortamda, Linkedin üzerinden de alabileceklerini gördü.

İŞ GELİŞTİRME TÜYOLARI

Linkedin’de iş geliştirmenin en kolay ve ücretsiz yollarına dair birkaç ipucu:

  • Bağlantı sayısını artırmayı değil, doğru kişi ile bağlantı kurup onunla doğrudan bir iletişim trafiği başlatmayı deneyin.
  • Doğru kişiyi bulmak için gelişmiş arama özelliğini kullanın.
  • Göndereceğiniz mesajları veya ürün/hizmet tanıtım dosyalarını tüm bağlantılarınıza değil, sadece gerçekten potansiyel müşteriniz veya müstakbel iş ortağınız olabileceğini düşündüğünüz kişilere iletin.
  • Facebook ve Twitter gibi kullan-at bir mesaj stratejisini burada uygulamayın. Bağlantılarınızla ve sayfanızı takip eden fan kitlesiyle anlamlı, uzun vadeli bir ilişki modeli geliştirdiğinizi unutmayın.
  • Hedef kitlenize canlı anketler uygulayın. Online etkinlikler düzenleyerek seçili kitlenize katılım daveti gönderin. İş ilanları ve talep toplama formları gibi özellikleri aktif kullanın.