Sitenizi pazarlama makinasına çeviren 10 yöntem

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Ocak 2021 Cuma
AA + -

Müşterinin uğramadığı internet sitesi, işletme için ölü yatırımdır. Bazı küçük dokunuşlarla sitenizi adeta bir pazaryerine dönüştürebilirsiniz. Onbinlerce liralık yatırıma gerek yok. Sitenizde bazı düzenlemelere gitmeniz yeterli.

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Dijital demirbaşlarınızı birer müşteri çekim merkezine dönüştürmek istiyor musunuz? Ziyaret sayısı düşük veya iyi olsun, eğer ziyaretler satışa dönüşmüyorsa bir yerlerde hata yapılıyor demektir. İşin sırrı, etkileşimi artırmakta. Sitenizi cazibe merkezi haline getirmek için aşağıdaki 10 püf noktayı hayata geçirin.

  1. Sitenizi ziyaret edenleri tanıyın. Yaşları ve cinsiyetleri ne, nerede yaşıyorlar? Tüm bu bilgileri Google Analytics ve Facebook Audience’ta bedava görebilirsiniz.
  2. Sitenizde blog sayfası açın. 600 kelimeden oluşan yazılar yazın. Ne mi yazmalısınız? Geçen hafta, telefonla veya yüz yüze görüştüğünüz müşterilerinizin size sorduğu soruları alt alta bir yazın bakalım. Şimdi tablo net mi? 
  3. Facebook kapak resmine en çok satan ürününüzün yakın plan bir fotoğrafını koyun. Canva, PicMonkey, Visme, Bannersnack gibi sitelerden yararlanabilirsiniz.
  4. Sitenizdeki yorum özelliğini açık tutun. Olumsuz da olsa gerçek bir yorum, sonunda yine size hizmet eder. Kalite sorunlarını en hızlı öğrenmenin ve aşmanın yolu buradan geçiyor.   
  5. e-mail toplayın. Ziyaretçilere 20. saniyede bir patlak form göstererek en son çıkacak ürün hakkında herkesten önce bilgi sahibi olup olmak istemediklerini sorun ve e-mail adreslerini isteyin. Teklifiniz karşılığında size e-mailini veren biri, er ya da geç müşteriniz olur. Aradığınızda, çok sayıda ücretsiz pop-up form bulacaksınız. 
  6. Arama motorları ile konuşun. Site içi SEO çalışması yapmıyorsanız arama motorları ile henüz tanışmamışsınız demektir. Kendinizi arama motorlarına doğru anlatın ki, onlar da sizin arama sonuçları sayfalarındaki konumunuzu yükseltsin. Yoast, Rank Math, Search Console gibi ücretsiz uygulamalar yardımınıza yetişir.
  7. Ödüllendirin. Sitenizde hiçbir kampanya teklifi yapmıyorsanız müşterilerinizi cezalandırıyorsunuz demektir. Veren el alan elden üstündür. Siteye girenler, ‘24 saat içinde yapacağı alışverişte yüzde 20 indirim ve ücretsiz kargo’ fırsatı ile karşılaşmış olsa, işin rengi birden değişmeye başlar.
  8. Cepten gelen sesler. Sitenizi sadece masaüstü bilgisayarınızdan kontrol ediyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Çünkü ziyaretçilerinizin yarıdan fazlası sitenize akıllı telefonlarından bakıyor. Müşteri deneyiminin merkezi çoktan mobile taşındı. 
  9. Ne kadar çok sosyal medya hesabı, o kadar fazla görünürlük. “Benim kitlem sadece Facebook’ta demeyin”, mümkün olan en fazla mecrada ürünlerinizi tanıtın. Arama motorlarının tüm sosyal medya platformlarındaki mesajları da hesaba kattığını unutmayın. Hootsuite, Buffer gibi kısmen ücretsiz uygulamalar sayesinde 5-6 farklı sosyal medya hesabını tek ekrandan yönetebilirsiniz. 
  10. Ceplere bildirim gönderin. Özellikle Youtube kanalınızda, üyelerinizi cep telefonu bildirimi (push notification) almaya ikna edin. Böylece, yeni ürün ve kampanyaya çıktığınızda, hedef kitlenizin akıllı telefonlarına kestirmeden dalış yapabilirsiniz.