Yeşil enerjide dijital dönüşüm desteği

Ahmet Karataş

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2021 Cuma
AA + -

AHMET KARATAŞ
ahmetkaratas1453@gmail.com

ERA-Net Smart Energy Systems’in ‘yeşil enerji geçişi için dijital dönüşüm’ konulu çağrısı açıldı. 2020’nin sonunda açılan ve başvurusu hâlâ devam eden çağrı, gelecekteki enerji sisteminin, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve yeni bir pazar tasarımına büyük ölçüde dayalı olarak daha dağınık bir yapıda olacağı noktasından hareketle, yerel ve bölgesel düzeyde enerji sistemlerini optimize etmek ve bunları güvenli/esnek bir Avrupa enerji sistemine bağlamak için yeni teknolojik seçeneklerin ve iş süreçlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri desteklemeyi hedefliyor.
 
KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR?
 
Yükseköğretim Kanunu kapsamında yer alan yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşları, sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın firma düzeyinde katma değer yaratan ve ticaret sicil belgesi olan Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri veya bunların oluşturduğu ortaklıklar başvuruda bulunabilirler.
 
ÇAĞRI BÜTÇESİ 650 BİN EURO
 
Projeler, TÜBİTAK 1071-Uluslararası Araştırma Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin ve Uluslararası Ar-Ge İşbirliklerine Katılımın Arttırılmasına Yönelik Destek Programı hükümleri doğrultusunda desteklenecek.
 
TÜBİTAK’ın bu çağrı için belirlediği toplam çağrı bütçesi 650 bin Euro.
 
BAŞVURU NE ZAMAN?
 
Başvuru sahiplerinin 17 Şubat 2021, 14:00 CET’e kadar ERA-Net Smart Energy Systems web sayfasından (http://www.eranet-smartenergysystems.eu) zorunlu ilgi kaydı yapması gerekir.
 
TÜBİTAK PBS üzerinden (https://uidb-pbs.tubitak.gov.tr) yapılacak zorunlu ilgi kaydı başvurusunun elektronik imza süreci için son tarih ise 24 Şubat 2021 saat 17.30.
 
PROJE BAŞVURUSU İÇİN SON TARİH
 
6 Mayıs 2021, 14:00 CET olup ERA-Net Smart Energy Systems web sayfasından (http://www.eranet-smartenergysystems.eu) yapılması gerekir.
 
DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK?
 
ERA-Net Smart Energy Systems Çağrı Yönetim Ofisi tarafından koordine edilecek uluslararası bağımsız hakem değerlendirmesi sonuçları TÜBİTAK tarafından nihai değerlendirme sonucu olarak kabul edilecek.
 
YALNIZCA ÇAĞRI SEKRETARYASI TARAFINDAN KOORDİNE EDİLECEK
 
2. aşama uluslararası bağımsız hakem/panel değerlendirme sonuçları olumlu olan projelerde yer alan Türk kurum/kuruluşlar tarafından TÜBİTAK’a PBS üzerinden
 
2. aşama ulusal başvurunun elektronik imzalı olarak yapılması gerekir. Bu durumda olan kurum/kuruluşlara
 
2. aşama başvuru tarihleri TÜBİTAK tarafından ayrıca duyurulacak.
 
Ayrıntılı bilgi için: https://www.eranetsmartenergysystems.eu/Calls/EnerDigit_Calls_funding/J...
 
İletişim: Çağrı Yıldırım
cagri.yildirim@tubitak.gov.tr