SEO yetmez Dijital halkla ilişkiler şart

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Mart 2021 Cuma
AA + -

Dijital pazarlama için sadece SEO’nun yetmeyeceği bildiriliyor. Google’ın önemli pozisyonlarından birinde oturan John Mueller da bunu teyit ediyor. Ayrıca, dijital pazarlama oyuncuları arasındaki yeni satınalma dalgası, gözleri dijital halkla ilişkilere çevirdi. Peki, dijital PR nedir, nasıl yapılır?

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Firmanızı ve markanızı 2021’de birkaç basamak birden yukarı çıkarmak istiyorsanız, odaklanmanız gereken yer dijital halkla ilişkiler ve dijitalde markalaşma olmalı. Çünkü, yapacağınız halkla ilişkiler (PR) çalışmalarının internette oluşturduğu etkileşimin, arama motorunda üst sıralara yükselmenize yardımcı olabileceği, dijital otoritelerden teyit edilmiş durumda. Google’da Webmaster Trendler Analisti görevini yürüten John Mueller, 23 Ocak 2021’deki tweetinde, “Dijital PR’da gördüğüm bazı şeyler çok hoşuma gidiyor. Ne yazık ki, çoğu zaman önü, spam türü link yapılandırma çalışmalarınca tıkanıyor. Dijital PR, en az teknik SEO kadar önemlidir, muhtemelen bir çok alanda ondan daha kritiktir” mesajını paylaştı.

BÜYÜK REKABET

John Mueller’in bu çıkışı, aslında Google’ın epeyce bir süredir gündeminde olan dijital PR konusunun dışavurumu idi. Çünkü dijital pazarlama sektörünün iki büyük oyuncusu Hubspot ve Semrush’ın son 6 aydaki iki hamlesine baktığımızda bunun işaretleri açık seçik olarak görülüyordu.

  • Birincisi, SEO sektörünün öncü firmalarından Semrush, geçen yıl eylül ayında bir dijital halkla ilişkiler ve içerik üretim ajansı olan Prowly’nin tamamını satın aldı. Prowly, dünya çapında 1 milyon gazeteciye ve sosyal medya fenomenine erişim imkanı sunan, 75 bin makale yayınlamış bir içerik firması. Bulutta çalışan özel yazılımı ile kullanıcılarına, online haber odalarında içerik üretme, e-posta kampanyaları düzenleme gibi bir dizi hizmet sunuyordu. Prowly’nin yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde idi.
  • İkincisi önemli gelişme ise dijital pazarlama sektörünün milyar dolarlık firmalar arasında yer alan Hubspot’un, bir medya ve içerik üretim şirketi olan The Hustle’ı Şubat 2021’de tamamen satın alması oldu. The Hustle, günde 1.5 milyon abonesine eposta gönderme kapasitesine sahip, yazılı, görsel ve sesli içerik üretiminde kalitesini ispatlamış bir dijital medya ajansı.

DİJİTAL PR NEDİR, NASIL YAPILIR?

Bir sonraki yazıda dijital PR yöntemleri ve taktikleri üzerine yoğunlaşacağız. Ancak kısaca özetlemek gerekirse, öyle içerikler üretin ki başkaları onu paylaşmadan duramasın. Markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha popüler hale getirmenin yollarını araştırın. Dijital pazarlama sektöründe yaşanan değişim dalgaları, firmanızın geleceği ile yakından ilgili. Eskiden, web sayfası linklerinin internette mümkün olduğu kadar fazla yere yerleştirilmesi popülerdi. Ancak bu tür yapay çalışmalar, çoğu zaman spam olarak adlandırılıyor ve sitenizin arama motorlarından tamamen silinmesine kadar götürebilecek tehlikeler barındırıyor. Söz konusu olan şey, markanızın geleceği ise tıklama çiftlikleri, otomatik takipçiler vb. yöntemlere kesinlikle itibar edilmemesi gerekiyor.