Organik yükselişin anahtarı dijital PR

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Nisan 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

İnternette daha fazla görünmek için sitenizin linklerini yapay içeriklerle dolu, herhangi bir otoritesi olmayan üçüncü sitelerde yayınlamak işe yaramıyor. Arama motorları artık, sektörde yetkinliği olan sitelerde yayınlanan linkleri daha çok ödüllendiriyor. İşin püf noktası dijital PR’da. 
 
Google yetkililerinin dijital PR ile ilgili olumlu yorumlarına geçtiğimiz yazıda değinmiştik. Online pazarlama ve SEO sektöründe son 6 ay içerisinde meydana gelen satınalma hareketlerinde göze çarpan şey dijital PR idi. Bu alanda faaliyet gösteren büyük oyunculardan Hubspot’un bir dijital PR firması olan The Hustle’ı, Semrush’ın da Prowly’yi satın alması, bu durumun ispatı idi. İşin özü, organik arama sonuçları sayfalarında daha üst sıralara taşınmak istiyorsanız dijital PR’ı gündeminize almanız gerekiyor.  
 
YAPAY SİTEDEN KAÇININ
 
Sitenizdeki kaliteli görsel ve yazılı içeriklere ait linklerin, internet ortamında, sadece tıklama makinası işlevi gören yapay (sahte) sitelere konulması, arama motorları nezdindeki saygınlığınıza ve otoritenize zarar getirecektir. Bundan kaçının. Dijital PR ya da online halkla ilişkiler, firmanızla ilgili dijital içeriklerin, etkinlik metinleri ve videolarının, firmanızın halkla ilişkiler paydaşları arasında yer alan sosyal organizasyonlarda, gazetelerde, bloglarda, kanaat önderlerinin sosyal medya kanallarında link verilerek (backlink) yayınlanması anlamına geliyor. Örneğin, bir derneğe verdiğiniz sponsorluk desteğine dair bilgileri sitenizde bir sayfaya koydunuz. Sonra yerel dernekler, yerel gazeteler, diğer yerel paydaşlar sizin etkinliğinize atıfta bulunarak, söz konusu sayfanıza link verdi. İşte bu tablo, sitenizin arama motorları nezdindeki otorite gücünü yükseltecektir.
 
DİJİTAL PR NASIL ÇALIŞIR?
 
Geleneksel PR yönteminde gazetecilerin toplantıya davet edilip etkinlik konusunun basılı gazetelerde veya televizyonlarda haber yayınlanmasının etki gücü çok sınırlı. Çünkü medya kuruluşlarının online ekipleri ile baskı versiyonu ekipleri çoğu zaman birbirinden bağımsız çalışır. Geleneksel PR ajansları sadece basılı gazeteleri veya tek yönlü televizyonları hedef alırken dijital PR ajansları, firmaların online ortamdaki görünürlüğüne yönelik özel çalışmalar yürütür. Dijital PR ekipleri sitenizin linklerini, arama motorlarının kara listesine girmiş, otoritesi olmayan sitelerde yayınlamaktan kaçınır. Gerçek içerik üreten, sektörel olarak ilişkili ve hedef kitlenize ulaşım açısından katma değeri yüksek sitelere link yerleştirme çalışması yapar. Haber değeri olan içeriklerinizle ilgili basın bültenlerini, sektöre yön veren dijital mecralara ulaştırır. Etkili sosyal medya hesaplarıyla temasa geçer. Satış ortaklığı programları (affiliate) başlatarak, hedef kitleniz üzerinde etkili olan online etki liderlerinin (influencers), linklerinizi dağıtmasını sağlar. Onlar, okurlarını doğal olarak paylaşmaya zorlayan nitelikte kaliteli içerik ürettikleri için size değeri yüksek trafik göndereceklerdir. Sonuç, daha fazla potansiyel müşteri ve daha fazla satış geliri.
 
CANLI TAKİP
 
Online halkla ilişkiler ekiplerinin yaptığı link inşa çalışmalarının neticelerini Google Analytics aracılığıyla canlı olarak takip edebilirsiniz. Takip için piyasaya dağıtılan linklerin sonuna UTM kodları eklenir. Dijital PR ekipleri, makaleleri ve basın bültenlerini yazarken, ürün ve hizmetlerinizi eskiden olduğu gibi süslü kelimelerle tanıtmaz. Geleneksel PR’daki şaşaalı cümlelerin yerini, arama motorunda arama yapan insanların kullandığı gerçek anahtar kelimeler almıştır artık. 
 
ANAHTAR KELİME ÖNEMLİ
 
Ürün veya hizmetlerinizle ilgili bir makale yazmak veya yazdırmak istiyorsanız, öncelikle o ürün ve hizmetle ilişkili anahtar kelimelerin ve arama cümlelerinin/soru kalıplarının neler olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Söz konusu anahtar kelimeleri, soru ve ifade kalıplarını Google Keyword Planner, Ubersuggest, Semrush veya Moz gibi sitelerden temin edebilirsiniz. Yazmak istediğiniz konuyla ilgili daha önce yazılmış, başarılı veya başarısız olmuş (sosyal medyada ne kadar paylaşıldığına bağlı) makaleleri ise Buzzsumo sitesinden kontrol edebilirsiniz. 
 
KANAAT LİDERLİĞİ
 
Son dönemde yükselen Topsy sitesi, vereceğiniz anahtar kelimelerle ilgili sosyal medyada kanaat beyan eden etki liderlerini size listeleyecektir. Kiminle iletişime geçmeniz gerektiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz. Kanaat önderleri ile iletişime geçmek eskisi gibi zor değil. Çarpıcı haberleriniz, kullanıcı dostu öneri listeleriniz ve anlatılmaya değer etkinlikleriniz onların ilgisini çekmeye yetecektir.
 
Tabii ki, seçeceğiniz kanaat önderlerinin takipçilerinin sizin potansiyel müşteri kitlenizle örtüşüp örtüşmediğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Hangi etki liderinden ne düzeyde verim alabildiğinizi, yukarıda değindiğimiz UTM kodları ile tespit edebilirsiniz. Öte yandan, ürününüz ve hizmetiniz hakkında en fazla bilgi sahibi olan kişi, işin sahibi olarak sizsiniz. O zaman kendi kanaat önderlik gücünüzü harekete geçirin. Emin olun, bu, insanların ilgisini daha fazla çekecektir. Sizin kendi işinizle ilgili yapacağınız paylaşım ve değerlendirmeler başkaları tarafından internette paylaşılmaya değer görülecektir.