Neden çok kanallı pazarlama?

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2021 Cuma
AA + -

Pazarlama stratejisi mi arıyorsunuz? Müşterilerinizin satın alma ve vazgeçme davranışlarını öğrenmek yeter de artar. Bunun için müşteriye ulaşmak ve davranışlarını 360 derece izlemek gerekir. Mağazanızda, internet sitenizde ve müşterinizin kullandığı mobil uygulamada, izlediği televizyonda, aktif olduğu sosyal medya kanallarında… Peki, nasıl ve hangi yöntemlerle?

Yakup Kocaman
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Firmanıza her kanaldan veri akıyor. Mesela, POS cihazlarından, müşteri siparişlerinden, müşteri şikayetlerinden, internet sitenizin ziyaretçi istatistiklerinden, yayınladığınız Google reklamlarından, sosyal medya reklamlarından, SMS mesajlarınızdan, mobil uygulamanızdan ve daha farklı kanallardan. Ancak siz, bu kadar farklı kanaldan gelen veri bombardımanı altında kaybolup gidiyorsunuz. Bu verileri bir araya toplama imkânınız olmadığı için müşterileriniz hakkında gerçekçi bir analiz yapma imkânınız da asla olamıyor. Çözüm, çok kanallı pazarlama (multi channel marketing) ya da daha gelişmiş adı ile bütüncül pazarlama (omni channel marketing).

VERİ TOPLAMA İMKANI

Çok kanallı pazarlama, firmanızın ürün ve hizmetlerine dair ana mesajını müşterilere ulaştırırken, yukarıda sıralandığı üzere, online veya offline bütün kanalları kullanmak suretiyle mümkün olabiliyor. Bütün kanalları kullanmak, potansiyel müşterileriniz hakkında tüm kanallardan veri toplama imkanını sunuyor.

Emarsys, Adobe, Oracle, Salesforce gibi firmaların sunduğu dijital platformlar, online ve online dışı kanallardan toplanan verileri tek bir havuzda birleştirerek, firma yöneticilerine müşterileri hakkında hem makro hem de mikro derinlikte bir perspektif sunuyor. Bu platformlar, örneğin mağazanızı ziyaret eden bir müşteriden alınan bir e-mail adresi veya cep telefonu bilgisinden yola çıkılarak onun internet sitenizde en çok gezindiği ürün sayfaları, sosyal medyada sizinle olan etkileşimi (bir ürününüzü beğenmesi) gibi verileri geçmiş satın alma verileri ile birleştirerek, sizin, o müşteriye hangi özel teklifle yaklaşmanız gerektiğine dair öneriler getiriyor.

AMAÇ SATIŞLARI ARTIRMAK

Müşterinin satın alma sürecinin hangi evresinde olduğunu bilmenizi sağlayarak ona yanlış bir teklifte bulunmanızı engelliyor. Pazarlama e-maillerine verdiği tepkilerden (e-postayı açma/açmama, okuma süresi, ilgili linklere tıklama gibi) verilerden yola çıkarak bir sonraki seferde alakasız e-posta göndererek müşteriyi tümden kaybetmenizin önüne geçiyor. Çok kanallı pazarlamada amaç, kişiselleştirilmiş bir bilgilendirme ve teklif süreci ile satışları artırmaya dayanıyor.

SAP, Oracle veya daha farklı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve işletme kaynak yönetimi programlarından (ERP) elde edilen verilerin hard disklerde çürüyüp yok olmasına seyirci kalmaktansa, bu veri yığınağını, işletmenizi büyütmek için bir çarpan etkisi olarak harekete geçirmek sizin elinizde.