Ürün videosuyla işlerinizi ikiye katlayın

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 21 Mayıs 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Benim hedef kitlem Youtube’da değil’ diyenlerdenseniz bir kez daha düşünün. Ayda 2 milyardan fazla kişinin ziyaret ettiği Youtube video platformunu işinizi ikiye katlamak için kullanmak tamamen sizin elinizde. Youtube pazarlamasına nereden ve nasıl başlayacağınızı öğrenmek için 5 adımlık rehberimize göz atın.
 
STATISTA’nın araştırmasına göre, Ocak 2021 itibariyle dünyada en fazla aktif kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya mecrası, 2.7 milyar kişi ile Facebook. İkinci sırada ise 2.3 milyar kullanıcı ile Youtube geliyor. Google’dan sonraki en büyük arama motoru da Google’a ait bir şirket olan Youtube. Öyle ki, Youtube’da anahtar kelimelerle veya sözlü olarak yapılan aramaların sayısı Bing, Yahoo, Yandex, AOL ve Ask arama motorlarının toplamından daha fazla. Youtube’da ayda 3 milyar adet arama yapılıyor.
 
State of Inbound araştırmasına göre, yönetim kademesindeki insanların yüzde 59’u, metin okumaktansa video izlemeyi tercih ettiğini beyan ediyor. Think with Google araştırmasına cevap verenlerin yüzde 90’ı ise Youtube aracılığıyla ilk defa yeni bir ürün veya marka ile tanıştıklarını ifade ediyor. İster Google reklamı verin, ister organik arama sonuçları için SEO (arama motoru optimizasyonu) yatırımı yapıyor olun, pazarlama stratejinizin en önemli bileşenlerinden biri, video platformlarında görünürlük sağlamak olmalı. İşte başlangıç için 5 adımlık yol haritanız:
 
1 - Youtube’da marka hesabı açın:
 
Şahsi bir gmail hesabına sahip olan herkes, otomatik olarak bir Youtube hesabına da sahip oluyor. Ancak işletmeniz, markanız, hatta ürün ve hizmetleriniz adına da ayrı ayrı Youtube hesapları açabileceğinizi biliyor muydunuz? Şahsi hesabınızdan giriş yaparak hesap bölümünde (youtube.com/account) yeni bir kanal ve marka hesapları oluşturun. Marka hesabına markanızın, ürününüzün veya hizmetinizin adını verin. Firmanızdaki hiyerarşiye uygun olarak, birden fazla (onlarca) kanal yöneticisi veya editörü atayabilirsiniz. Böylece, şahsi şifrenizi herhangi bir kimse ile paylaşmanıza gerek kalmadan marka ve ürün bazlı hesaplar açabilirsiniz.
 
2 - Video türüne karar verin:
 
Firma tanıtım videosu, canlı etkinlik videosu, müşteri yorum videosu, ürün kullanım video kılavuzu, nasıl yapılır videosu veya resimlerden oluşan bir yeni ürün videosu. Video çekmeden önce senaryosunu yazıp ona göre çekim yapın. Her bir videoda sadece bir amacı gerçekleştirin. Çünkü arama yapanlar, o anki ihtiyacına göre arama yapıyor. Kısaca, bütçenize uygun olarak eğitici, bilgilendirici, eğlendirici videolar üretin. Youtube videoları en fazla akşamları ve hafta sonları izlenir. O nedenle videolarınızı akşamdan ve hafta sonundan önce yüklerseniz erkenden indekslenmiş olur. Çektiğiniz videoları, Youtube içerisindeki online edit bölümünde veya iMovie ve Windows Movie Maker gibi ücretsiz programlarda yayına hazır hale getirebilirsiniz. Daha profesyonel bir kurgu için Adobe Premier Pro ve Final Cut’ı tercih edebilirsiniz. Pond5, Epidemic Sound ve Premium Beat gibi programlar yardımı ile ses ve müzik efektleri uygulayabilirsiniz.
 
3 - Youtube SEO’su uygulayın:
 
Videonuzda hangi içeriğin anlatıldığını yazılı olarak beyan ederseniz dünyanın en büyük ikinci arama motorunda organik olarak öne çıkma fırsatınız üçe katlanır. Videonuza açık ve net başlıklar atın, doğru kategoriyi seçin, etiketler koyun, hashtagler yerleştirin, 5 bin karaktere kadar izin verilen açıklama alanını kesinlikle sonuna kadar doldurun. Gerekiyorsa altyazı ekleyin. Videolar içerisine kartlar ve video sonu sayfaları ekleyin. Youtube anahtar kelime araştırması için TubeBuddy, Kparser, Keywordkeg, Hypersuggest, Wordtracker, YtCockipt gibi programlardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca, birbiriyle ilişkili videolarınızı tek bir izleme listesi altında toplayın.
 
4 - Video linklerini dört bir yana dağıtın:
 
Youtube’a yüklediğiniz videoları sosyal medyadaki diğer kanallarınızda, internet sitelerinizde yayınlayın ve e-mail listelerinize dağıtın. Soru- cevap sitelerinde sorulan sorulara cevap olarak eklemeyi deneyin ve çarpıcı sonuçları görün. Videonuzun altına yorum yazanlara mutlaka cevap verin. İzleyicilerden gelen talepler, öneriler ve şikayetler, bir sonraki videolarınız hakkında size ilham verecek.
 
5 - Analizden yararlanın:
 
Youtube.com/analytics sayfasında bulacağınız izlenme süreleri, paylaşım adetleri, beğenme sayısı gibi istatistikler, pazarlama stratejinizi sağlam bir zemine oturtmak adına size yol gösterici olacaktır. Yüklediğiniz videoların doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını, ulaştıysa onları arzu ettiğiniz aksiyonu almaya yönlendirmede ne kadar başarılı olduğunu Youtube analiz sayesinde öğrenebilirsiniz.