Dijital pazarlama uzmanında bulunması gereken 5 nitelik

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Haziran 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com

Firmanızda dijital pazarlama uzmanı istihdam etmek istiyorsunuz. Ama bu uzmanın hangi temel becerilere sahip olması gerektiği konusunda bilgi sahibi değilsiniz. İşte size kısa ve öz bir yol haritası.
 
 
FİRMANIZDA istihdam edeceğiniz dijital pazarlama uzmanının hangi temel becerilere sahip olması gerektiği konusunda bilgi sahibi değilsiniz. İşte size kısa ve öz bir yol haritası. Bu niteliklere sahip olan bir uzman, firmanızı daha ileri taşıyabilir.
 
1. VERİLERİ OKUYABİLMELİ
 
Dijital pazarlama uzmanı, öncelikle firmanın internet sitelerinden, mobil uygulamalarından veya reklam yayınlarından elde edilen verilerin ne anlama geldiğini bilmeli. Bilmekle kalmayıp firma yönetimine izah edebilmeli. Örneğin, Google Analitics, Facebook Page Insights gibi mecralardan akan verileri okuyabilmeli, bir web sitesinde en fazla ziyaretçi kaybı yaşatan sayfanın tespiti için ziyaretçi davranışlarına derinlemesine inebilmeli. Verileri okuyamıyorsanız firmanın zaman ve para kaynağını boşa harcıyorsunuz demektir; çünkü odaklanmanız gereken konuları ancak verileri çözümleyerek ortaya çıkarabilirsiniz.
 
2. İÇERİK STRATEJİSİNİ BELİRLEYEBİLMELİ
 
Blog yazmak, reklam metinleri hazırlamak, firma sitesinde yer alacak yazılı, görsel ve video içeriklerin neler olacağına karar vermek. Bunların hepsini bir kişi yapamaz, ancak bir dijital pazarlama uzmanı, hangi durumda hangi içeriğin hazırlanması gerektiğini bilmeli. Daha da önemli olan şey ise üretilen içeriğin hangi mecralarda paylaşılması ya da paylaşılmaması gerektiğinin farkında olmalı.
 
3. HİKAYE DİLİNE HAKİM OLMALI
 
İnsanların hikaye dinlemeye olan merakı herkesin malumu. İçerikleri, bir hikaye diline dönüştürerek kullanabilme becerisine sahip olan pazarlama uzmanı, içeriklerin izlenme veya okunma oranlarını ciddi derecede yükseltecektir. Bu alanda ilerlemek isteyenlerin, kendilerini hikaye yazım ve anlatım teknikleri konusunda geliştirmesinde yarar var.
 
4. E-POSTA OTOMASYONUNDA UZMAN OLMALI
 
e-posta listemize dahil olan potansiyel müşterilere toplu e-postalar göndermek, artık uzmanlık gerektiren bir iş değil. Bunu herkes yapabilir. e-posta pazarlamasında esas uzmanlık alanı, e-posta otomasyonunda. Örneğin, 100 bin e-mail adresinin bulunduğu bir listeyi, kara listelere düşürmeyecek şekilde temizleyebilen, müşteri e-mail adreslerini müşteri-verimlilik oranına göre sınıflara ayırabilen, sonra da her bir müşteri grubuna özel zincirleme e-postalar gönderebilen uzmanlardan bahsediyoruz. Zincirleme e-posta derken neden bahsediyoruz? Müşterinin, kendisine gönderilen ilk e-postaya verdiği tepkiye göre ona ikinci bir e-posta ile farklı bir teklif sunmak, ikinci e-postaya verdiği tepkiye göre üçüncü bir posta göndermek ve bu süreci satış-sadakat aşamasına kadar sürdürmek.
 
5. SATIŞ HUNİSİNİ UYGULAMALI
 
Bir dijital pazarlama uzmanı, başarılı bir satışın evveliyatındaki süreçler hakkında tecrübe sahibi olmalı. Satış hunisi diye nitelediğimiz bu süreci, ilk ilişki, ilgi ve istek oluşturma ve satışı gerçekleştirme diye özetleyebiliriz. Örneğin, içerisinde firmanız ve ürünleriniz hakkında genel bilgilerin yer aldığı internet sitenizin varlığı potansiyel müşterilerinizle bir ilişki başlatmak için yeterli olabilir. Ancak, potansiyel müşterileri satışa doğru yönlendirmek, sadece bir internet sitesi ile mümkün olmaz. Onlarda ilgi ve istek uyandırmanız gerek. Bunun için de ürün kullanım kılavuzları, nasıl yapılır videoları, pratik bilgiler, örnek vakalar gibi daha doyurucu içerikler sunmanızgerekiyor. Kısaca, bu alanda uzman olmak isteyen kişi, müşterileri, satış hunisinin hangi aşamasında hangi içeriklerle beslemesi gerektiği konusunda uygulama yetkinliğine sahip olmalı.