İnternet sıralaması aniden düşen siteler ne yapmalı

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Temmuz 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
[email protected]

Arama sistemlerinde kapsamlı bir değişikliğe giden Google, bazı siteleri cezalandırırken, bazılarını da ödüllendirdi. Google’ın ‘temel güncelleme’ adı verilen algoritma değişikliği neticesinde bazı sitelerin arama sonuçları sayfasındaki sıralaması aniden düşerken, bazı siteler de üst sıralara tırmandı. Siteniz bu durumlardan etkilendiyse ne yapmalısınız?
 
150 dilde yapılan milyarlarca farklı Google aramasına karşılık milyarlarca farklı siteyi tarayıp en mantıklı cevapları getirmeyi amaçladığını ifade eden Google, temel algoritmasında yılda birkaç kez değişikliğe gidiyor. 2021’in ilk radikal yazılım güncellemesi haziran ayında gerçekleşti. İkincisi ise bu ay yapılacak. Google, sitelerin sıralamasında ani düşüşlere ve yükselişlere yol açan bu değişikliğin nedenini, insanların arama sorgularında meydana gelen değişimlere, internete eklenen yeni içeriklere ve insanların bu yeni içeriklere verdiği olumlu-olumsuz tepkilere bağlıyor.
 
FİLM LİSTESİNDEKİ DEĞİŞİKLİK GİBİ
 
Eğer sizin siteniz de haziran ayında ani bir düşüş yaşadıysa, öncelikle paniğe kapılmayın. Bu ne size ne de iş arkadaşlarınıza ait bir hata. Konu tamamen Google’ın siteleri puanlarken yaptığı kriter değişiklikleriyle alakalı. Üstelik, sıralamanız temmuz ayında yeniden tepetaklak olursa yine şaşırmayın. Çünkü Google, 2021 yılının ikinci en büyük temel güncellemesini temmuzda uygulayacağını şimdiden duyurdu.
 
Bizzat Google tarafından kaleme alınan Google Arama Merkezi Blog’unda, bu güncelleme şöyle izah ediliyor: “Temel güncellemenin nasıl çalıştığını anlamak için 2015’te en iyi 100 filmin bir listesini yaptığınızı düşünün. Birkaç yıl sonra 2019’da listeyi yenilersiniz. Doğal olarak listeniz değişecektir. Daha önce var olmayan bazı yeni ve güzel filmler şimdi listeye dahil edilmeye aday olur. Ayrıca bazı filmleri yeniden değerlendirebilir ve listede daha önce olduğundan daha yüksek bir yeri hak ettiğini fark edebilirsiniz.”
 
Haziran ve temmuz güncellemeleri neticesinde sırası gerileyen sayfaların ne yapması gerektiğine dair Google tarafından verilen ipuçlarını, https://tinyurl.com/277p2rs6 adresinden okuyabilirsiniz.
 
İşin özü, “Elinizden gelen en iyi içeriği sunmaya odaklanmanızı öneririz. Algoritmalarımız içeriği ödüllendirir” cümlesinde saklı. Google, bu linkteki makalesinde arama sonuçlarında sırasını yükseltmek isteyen site sahiplerine 5 ana başlık altında 20 soru soruyor. Sitenizdeki içerikler, 20 soruya hangi düzeyde tatmin edici cevaplar verebiliyorsa Google sıralamanız da o nispette yükseliyor.
 
Ya da tam tersi. Google’ın sorduğu sorulardan en kritik bulduğum 5 tanesi:
 
1. İçerik özgün bilgiler, raporlar, araştırma sonuçları veya analizler sağlıyor mu?
 
2. Paranız ya da hayatınızla ilgili konularda bu içeriğe güvenmekte kendinizi rahat hisseder miydiniz?
 
3. İçerik, dikkati asıl içerikten başka yöne çeken veya asıl içerikle karışan aşırı miktarda reklam içeriyor mu?
 
4. İçerik, siteye gelen ziyaretçilerin gerçek ilgi alanlarına mı hizmet ediyor yoksa yalnızca arama motorlarında neyin iyi sıralama elde edebileceğini tahmin etmeye çalışan biri tarafından yapılmış gibi mi görünüyor?
 
5. İçerik mobil cihazlarda iyi görüntüleniyor mu?