Online müşteri profili yeniden şekillendi

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
[email protected]

Pandemi sonrasında Google tarafından yapılan müşteri davranışları araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Yeni dönemin müşteri profili; ne zaman, nerede ve nasıl isterse öyle alışveriş yapmayı tercih eden, tüm alışveriş süreci boyunca kusursuz bir deneyim yaşamak isteyen insanlar olarak tanımlanıyor. Firmalar yeni müşteri profiline uyum sağlamakta zorlanacak gibi gözüküyor.
 
THINK with Google tarafından pandemi sonrası döneme dair yapılan pazar araştırmasının sonuçları, yeni dönemi anlamak isteyen firmalar için altın değerinde bulgular içeriyor. Yeni müşteri profili şöyle tanımlandı: Ne zaman, nerede ve nasıl isterse öyle alışveriş yapmak isteyen, tüm bu süreçlerde kusursuz bir deneyim yaşamak isteyen insanlar.
 
RADİKAL DEĞİŞİM
 
Sonuçlara göre, müşteri alışveriş davranışları radikal şekilde değişti. Ani satın almaları ciddi derecede azaltıp temel ihtiyaçlara yöneldiler. 2020’de dünya genelinde fiziki ticaret azalırken, online alışveriş yüzde 27 arttı.
 
Ancak fiziki ticaret bitmeyecek. Müşterilerin yüzde 66’sı, şimdilik online satın aldıkları paketlenmiş perakende ürünlerini, süpermarketler tamamen açıldığında mağazadan da satın almak istediklerini ifade ediyor.
 
İLK ONLINE DENEYİM
 
Araştırmaya göre, milyonlarca insan hayatında ilk defa online alışveriş deneyimi yaşadı. Dolayısıyla firmalar, online alışverişte uzman seviyesinde deneyimli müşterilerin yanı sıra, hayatında ilk kez online alışverişe çıkan bir profile hizmet vermenin kırılganlığını göz ardı etmemeli. Bunun dijital pazarlamadaki karşılığı, web sitenize ­ve mobil uygulamanıza yatırım yapmalısınız.
 
YENİ MÜŞTERİNİN YOL HARİTASI
 
Yeni müşteri, satın alma öncesinde sonsuz döngü diyebileceğimiz karmaşık bir yol haritası izliyor:
 
* Müşterinin, satın alma safhasının çok öncesinde, ürün ve hizmetle ilgili ilhamını ilk aldığı yer, video ve resimli sosyal medya platformları oluyor. Yani, müşteriyle ilk teması kurabilmek için sosyal medya hesaplarınızda yazılı, görsel ve video içerikleri sürekli ve etkili şekilde yayınlıyor olmak kritik derecede önemli.
 
* Sosyal medyadan ilham alan kitle, ikinci aşamada Google gibi arama motorlarına yönelerek ürünün detaylarını araştırmaya yöneliyor.
 
* Üçüncü olarak, ürünle ilgili gerek sosyal medyada gerek müşteri yorum platformlarında yazılmış incelemeleri ve yorumları okuyor, izliyor veya dinliyor.
 
* Dördüncü olarak, arama sonuçları sayfasında karşısına çıkan firmaların internet sitelerine girerek fiyatları karşılaştırmaya başlıyor.
 
* Netice olarak, müşteri, satın alma öncesi süreçleri düz bir çizgi izleyerek değil, yeniden başa dönerek veya sonsuz döngü diyebileceğimiz karmaşık bir yol izleyerek tecrübe ediyor. Bu yazının beraberindeki görsel, yeni müşteri profilinin nasıl bir düşünce haritası ile hareket ettiğini ortaya koyuyor.
 
Araştırmayı daha detaylı okumak isteyenler için kaynak link: https://cutt.ly/wmSfkwO