‘Benzer hedef kitle’yi seçin büyümeyi katlayın

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Eylül 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
[email protected]

Facebook’ta ve Instagram’da reklam yayınlıyorsanız veya yayınlamayı düşünüyorsanız, Facebook işletme sayfanızdaki ‘benzer hedef kitle’ özelliğini kullanmak size büyük bir maliyet avantajı ile birlikte şaşırtıcı bir büyüme sağlayabilir. Facebook’a en az 100 kişilik müşteri listesi verin, o da size aynı özelliklere sahip on binleri, yüz binleri bulup getirsin.
 
Firmanızın büyüklüğüne göre müşteri hizmetleri yönetimi (CRM) veritabanında kayıtlı 10 bin kişilik detaylı bir müşteri listesine de sahip olabilirsiniz, gelişigüzel hazırlanmış bir excel listesinde isim, e-mail adresi, telefon numarası bulunan 100 kişilik bir müşteri listesine de. Farketmez. Mevcut kitlenize tıpatıp benzeyen yeni on binlere, yüz binlere, hatta milyonlara erişmek için Facebook Business Manager reklam yönetimi sayfasında ‘benzer hedef kitle’ özelliğini etkin şekilde kullanmalısınız.
 
Benzer hedef kitle oluşturmadan önceki aşamada yapılması gereken birkaç işlem var. Öncelikle Facebook Pixel’i internet sitenize kurmuş olmanız lazım. Birkaç satırdan oluşan bu kod ile Facebook, sitenize yapılan tüm ziyaretleri, satın alma işlemlerini, sepeti terketme işlemlerini ve benzeri birçok ziyaretçi eylemini kaydeder ve daha sonra kullanmanıza imkan sağlar. Facebook Pixel’in kurulumu ayrı bir yazı konusu olduğundan, nasıl kurulacağını youtube araması ile öğrenip uygulayabilirsiniz. İkinci olarak, elinizde excel veya csv formatında en az 100 kişiden oluşan bir müşteri listeniz olmalı.
 
ÖNCE KAYNAK HEDEF KİTLEYİ OLUŞTURUN
 
İşletmenizin Facebook Business Manager sayfasını açın ve oradan Tüm Araçlar > Hedef Kitleler’e giriş yapın. Burada Hedef Kitle Oluştur’u seçin. Açılan pencerede Özel Hedef Kitle Oluştur’a girin. Bu aşamada Facebook 4’ü doğrudan sizden gelen, 8’i de kendisinden gelen toplam 12 (sayı sizin ekranınızda daha farklı olabilir) farklı veri kaynağından birini seçmenizi isteyecek. Örneğin, bu 12 kaynaktan Website kaynağını seçin (Facebook Pixel’in sitenizde önceden kurulu olması gerekir), yeni açılan pencerede sitenizde en fazla vakit geçiren ziyaretçilerin en üst yüzde 25’lik dilimine girenleri, alışveriş sepeti sayfanızı ziyaret etmiş veya sitenizde ‘satın al, kırmızı çorap, 100 gr çekirdek’ gibi sizin için önemli olan kelimelerin geçtiği bir linke tıklamış olanları seçerek, özel bir kitle oluşturun. Yeni bir özel kitle oluşturmak için 12 kaynaktan müşteri listesini seçin ve daha önceden excel veya csv dosyası olarak hazırlamış olduğunuz, örneğin isim, e-mail adresi ve telefon sütunlarından oluşan en az 100 satırlık bir dosyayı buraya yükleyin.
 
Son olarak, bir özel kitle daha oluşturalım. Facebook Kaynakları > Video’yu seçerek daha önce Facebook’ta yükleyerek reklamını verdiğiniz bir videonuzun yüzde 75’inden daha fazlasını izleyenlerden meydana gelen bir özel hedef kitle oluşturun.
 
SIRA BENZER HEDEF KİTLE OLUŞTURMADA
 
Facebook Business Manager sayfasını açın ve Tüm Araçlar > Hedef Kitleler’e giriş yapın. Burada Hedef Kitle Oluştur’u seçin. Benzer Hedef Kitle Oluştur’u (Lookalike) seçin. Benzer Hedef Kitle Kaynağını Seçin bölümünde bir önceki adımda özel hedef kitle oluştururken meydana getirdiğimiz 3 farklı hedef kitleyi göreceksiniz. Onlardan birini seçin. Hedef Kitle Lokasyonu olarak Türkiye’yi veya başka bir veya birden fazla ülkeyi seçebilirsiniz. Facebook, Türkiye’deki özel kitle kaynağınızdan yola çıkarak diğer ülkelerdeki benzer davranış kalıplarına sahip kitlelere ulaşmanıza imkan tanır. Hedef Kitle Büyüklüğü olarak yüzde 1’i seçin. Facebook, yaptığınız seçimlere bağlı olarak tahminen kaç yüz bin veya milyon kişilik bir benzer hedef kitleye ulaşacağınızı ekranda gösterecektir. Hedef Kitle Oluştur’a tıklayın ve hedef kitleniz hazır.
 
Şimdi Reklam Yönetimi sayfanıza giderek yeni bir reklam kampanyası başlatın ve hedef kitle kaynağı olarak az önce oluşturmuş olduğunuz Benzer Hedef Kitle’yi seçin.
 
Reklamınız sadece bu kitleye gösterilecektir. Böylece, reklam bütçeniz boş yere akmayacak, sadece sizin belirlediğiniz kriterlere uygun kişilere gösterilecektir.