Sitenizi neden 1 milisaniye daha hızlandırmalısınız?

Yakup Kocaman

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Ekim 2021 Cuma
AA + -

YAKUP KOCAMAN
yakup.kocaman@realmarketstrategy.com
 
Bir sitenin 5 saniyeden daha geç açılması halinde ziyaretçilerin yarısından fazlasının o siteye girmekten vazgeçtiğini biliyor muydunuz? Bu sorunu aşmak için birçok yöntem var. Ancak en kolayı, sitenizin açılışındaki ilk 1-2 saniyelik dilime ‘anlamlı bir içerik’ koymak olacaktır.
 
Bir milisaniye içerisinde yüzlerce yeni müşteri kazanacak veya yüzlercesini kaybedeceksiniz. Araştırma firması Deloitte, bir internet sitesinin yüklenme süresinde meydana gelecek 0.1 saniyelik bir iyileşmenin, perakende sitelerinin dönüşümlerini yüzde 8.4, seyahat sitelerinin dönüşümlerini de yüzde 10.1 oranında artırdığını tespit etti. İnternet sitenizin Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorları tarafından yüzlerce farklı kritere göre puanlandığını biliyor muydunuz? Arama motorları yüksek puana sahip sitelere daha fazla ziyaretçi gönderiyor. Yüksek puana sahip olmanın sırrı ise ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak içerikleri hızlı bir şekilde sunabilmekten geçiyor. Yani sitenizin hem hızlı açılması hem de anlamlı bir içeriğe sahip olması şart.
 
İLK ANLAMLI BOYA
 
Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan bir siteye girdiğinizde ekranda geçen ilk birkaç saniyelik zaman diliminde gördüklerinizi ağır çekimde bir daha izlediğinizi düşünün. İşbu ana, İlk Anlamlı Boya (First Contentful Paint) adı veriliyor. Kullanıcılara, sitenin ilk 1-3 saniyelik açılış anında nasıl bir görsel veya metin sunmalısınız ki, siteyi terketmesinler?
 
Siteler bir bütün olarak açılmaz. Tarayıcılar sitelerdeki resim, yazı, video gibi içerikleri en üstteki kısımdan aşağıya doğru sırayla okuyarak inerler. Yani, en önce en üstteki içeriği açarak gösterirler. Bu durum, site geç açılıyor olsa bile en üstteki ekrana koyacağınız içeriği çok kritik bir hale getiriyor.
 
ZENGİN İÇERİK İLGİ ÇEKİYOR
 
Ekranın tepesine koyacağımız zengin bir içerik ziyaretçinin ilgisini çekecek ve sitenin tamamının açılmasını beklemelerini sağlayacaktır. Genel olarak kullanıcılar sayfanın yüklenmesinin çok uzun süreceğini hissettikleri an siteyi terkederler. Onları ikna edebilecek tek şey, yavaş açılsa da ilk anda anlamlı bir içerik görmeleri olacaktır.
 
İlk Anlamlı Boya, bir kullanıcının görseller, metinler, logolar, arka plan grafikleri veya zemin renkleri gibi bir web sitesindeki ilk içeriği görmesi için geçen süreye deniliyor. Site açılırken bu öğelerin insanlarda nasıl bir etki bıraktığı tespit edilebiliyor.
 
İŞİNİZİ BÜYÜTMEK İÇİN ANLAMLI BİR ADIM
 
Ziyaretçilerin, internet sitenizin İlk Anlamlı Boyası’nda ne gördüğünü merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek bunu siz de görebilirsiniz.
 
1. İnternet sitenizin anasayfasını Google Chrome tarayıcıda açın.
 
2. Farenin sağ tuşuna tıklayın. Açılan pencerede İncele’ye tıklayın.
 
3. Ekranı ortadan ikiye bölen menüde Lighthouse’a tıklayın.
 
4. Açılan ekranda sağ tarafta Cihaz (Device) başlığı altında Mobil veya Masaüstü’nü (Desktop) seçin.
 
5. Sol tarafta Rapor Üret (Generate Report) butonuna tıklayın ve Google’ın sitenizi incelemesini bitirmesini bekleyin. Eğer mobili seçtiyseniz sitenizin akıllı telefonlardaki açılış raporunu, eğer masaüstünü seçtiyseniz sitenizin normal bilgisayarlardaki açılış raporunu elde edeceksiniz.
 
6. Google, birkaç dakika içerisinde sitenizi tarayarak İlk Anlamlı Boya ve sonrasında sitenizin nasıl bir görünüm aldığını detaylı bir şekilde size sunacaktır.
 
7. Elde ettiğiniz sonuç raporunu sitenizi kuran/yöneten uzmanlar ile paylaşmanız halinde, işinizi büyütmek için anlamlı bir adım atmış olacaksınız.