Dijital devrimde sırada ne var?

Doç. Dr. Adnan Veysel Ertemel

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Eylül 2022 Cuma
AA + -

DOÇ. DR. ADNAN ERTEMEL
[email protected]

Dijitalleşme sürecinde önümüzdeki yıllarda en büyük sıçrama hangi alanlarda gerçekleşecek diye baktığımızda en önemli iki trend, blokzincir teknolojileri ve yapay zeka olarak öne çıkıyor. Yapay zeka ve makina öğrenmesi sayesinde hızla gelişen otonom araçlar, yaşamımıza entegre olmaya başladı bile. Örneğin, iş modeli sürücüler üzerine kurulu olan mobilite platformu Uber, ABD’de direksiyonu otonom sistemlere doğru çevirmeye başladı ve insansız teslimat için bir şirketle anlaşarak yemek teslimatlarının insansız otonom minibüs araçlarıyla gerçekleştirilmesi için pilot denemelere başladı. Şirketin amacı, 2030 yılına kadar olan süreçte tamamen insansız deneyimler oluşturmak ve bir yandan da sürücülere para ödemeyerek ciddi maliyet avantajı yakalamak.
 
Sürücülerin tamamen ortadan kalktığı otonom sürüş vizyonu gerçeğe dönüştüğünde şu an hayal gibi görünen ilginç gelişmeleri günlük yaşamımızda deneyimleyeceğiz.
 
SÜRÜCÜLÜK MESLEĞİ ORTADAN KALKACAK
 
Henüz gerçekleşmemiş ancak önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesinin amaçlandığı beşinci seviye otonom sürüş konseptine göre, araçta direksiyon kavramı tamamen ortadan kalkıyor.
 
YOLLARDA GEÇEN BEYAZ ALAN
 
Bu durumda şehir içinde bir yerden bir yere seyahat ederken market kaydı olarak gördüğümüz bazen birkaç saati bulan zaman aralıkları toplantı gerçekleştirmek, kitap okumak ya da eğlenmek için fırsatlara dönüşecek. Apple, Google ve benzeri büyük dijital oyuncuların farklı otomobil markalarıyla anlaşarak CarPlay vb. araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinde birbirleriyle yarışmasının arkasında bu vizyon söz konusu.
 
ŞEHİR İÇİ OTOPARK PROBLEMİNE SON
 
1980’li yıllara damga vuran Kara Şimşek adlı fütüristik dizide, dizinin kahramanı akıllı saati üzerinden otomobille iletişim kuruyor, uzaktan otomobili yanına çağırıyordu. Gelecekte de benzeri senaryolar söz konusu olacak. Otomobilinizden indikten sonra otomobiliniz kendi kendine park etmek için belki de birkaç kilometre uzağa gidecek. Bu sayede merkezi yerlerdeki park sıkıntısı ortadan kalkacak.
 
SİGORTACILIĞIN YIKICI BİÇİMDE ETKİLENMESİ
 
Kendi kendini süren araçlar önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde trafiği domine ettikten bir süre sonra kazaya sebebiyet vermemesi için insanların sürdüğü araçlar trafikten men edilecek. Tümüyle otonom araçların olduğu trafikte kaza yapmak da tarihe karışacak. Bu nedenle sigortacılık yıkıcı biçimde etkilenecek.
 
Otonom trafikte aceleniz varsa ne yapacaksınız?
 
Tümüyle otonom (direksiyonsuz) araçların olduğu bir otobanda bir yere yetişmek istediğinizi düşünün. Geçiş üstünlüğünü nasıl talep edeceksiniz? Blockchain tabanlı ve yapay zeka destekli ağları ifade eden ve ‘akıllı ağlar’ olarak adlandırılan geleceğin bütünleşik bu dünyasında geçiş üstünlüğü talebinizi ilettikten sonra aracınız çevredeki diğer araçlardan, belirli bir kripto para ödemesi karşılığında, bu üstünlüğü talep edecek.
 
Özetle, önümüzdeki 10-15 yıl dijitalleşmenin evrimi noktasında çok ilginç gelişmelere gebe…